English
 
به پورتال استان سیستان و بلوچستان ، دیار نخل ، گز و آفتاب خوش آمدید.

نرم افزار کاهش تصادفات رانندگی

دانشمندان آمریکایی با هدف کاهش تصادفات رانندگی، نرم افزاری را ساخته اند که بانصب روی دستگاه الکتروآنسوفالوگرام می تواند موقعیت های خطرناک رانندگی را نشان دهد.

بر این اساس ، محققان لابراتوارهای ملی "ساندیا" نرم افزاری را توسعه داده اند که روی دستگاه الکتروآنسوفالوگرام نصب می شود و موقعیت های خطرناک را با تشخیص شرایط راننده برای مثال خستگی پیش بینی می کند.

براساس گزارش ساینس دیلی، رایانه وسیله نقلیه که با دستگاه الکتروآنسوفالوگرام در ارتباط است، در موقعیت های خطرناک با تلفن همراه راننده تماس می گیرد.

آزمایشات اخیر این سیستم در "کمپ پندلتون" در جنوب کالیفرنیا و با همکاری نیروی دریایی آمریکا انجام شد.

پنج راننده همراه با یک سرنشین با پوشیدن تجهیزات متصل به الکترودهای الکتروآنسوفالوگرام که داخل یک کلام ایمنی قرار داشتند، در این آزمایش شرکت کردند.

این کلاه های ایمنی مخصوص، برای ساعات مختلف و شرایط رانندگی خارج ازشهر تجهیز شده بودند و فعالیت مغزی را در مدت رانندگی را ثبت می کردند. این سیستم در شرایط سخت رانندگی مورد آزمایش قرار گرفت.

در این خصوص کوین دیکسون، مسئول اجرای این پروژه توضیح داد : "همه ساله ده ها هزار نفر در اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می دهند، درصورتی که این نرم افزار در خودروها نصب شود، می تواند در تشخیص موقعیت های خطرناک قبل از اینکه رخ دهند و به راننده آسیب برسانند، بسیار مفید باشد.

کاربرد تکنولوژی RFID در حمل و نقل ریلی

با افزایش حمل و نقل ریلی و بزرگ شدن شبکه ریلی و افزایش تجهیزات ناوگان در شبکه همانند واگن ها و لوکوموتیوها و غیره، نیاز به برنامه ریزی و بهینه سازی استفاده از این تجهیزات بسیار مهم جلوه می کند. برای برنامه ریزی ناوگان نیاز به اطلاعات خاصی از قبیل تعداد و انواع تجهیزات و محل قرارگیری هر کدام در شبکه می باشد.

این مورد نه تنها در راه آهن، بلکه در سایر بخش های حمل و نقلی نیز دارای اهمیت بسزایی می باشد. بطور مثال در بندرگاه ها برای تعیین مکان کانتینرها از سیستم GPS و AEI استفاده می شود. در راه آهن نیز سیستم های مختلفی به این منظور به کار گرفته شدند. در برخی از کشورها این کار بصورت بسیار ابتدایی و بصورت دستی انجام می گیرد، بطور مثال در کشور ایران این کار بصورت دستی انجام می گیرد و این باعث سختی و دشواری کار می شود.
با بزرگ شدن شبکه راه آهن و افزایش تجهیزات میزان خطای انسانی و زمان صرف شده برای این کار افزایش می یابد بطوری که نمی توان محل واگن ها، واگن انتهایی قطار و سایر وسایل متحرک ریلی را در شبکه مشخص نمود و در بسیاری از موارد پیش می آید که این تجهیزات در شبکه گم می شوند. امروزه سیستم کارآیی در راه آهن آمریکای شمالی مورد بهره برداری قرار گرفته و در اروپا نیز بعد از پشت سر گذاشتن مراحل تحقیقاتی بسوی بهره برداری و فراگیر شدن پیش می رود. در این سیستم با استفاده از شناسایی خودکار تجهیزات (
AEI) و تکنولوژی RFID تجهیزات در ترمینال ها و نقاط مهم مورد نظر شناسائی قرارمی گیرند و اطلاعات خام مورد نیاز سیستم مدیریت و برنامه ریزی را برای توزیع و تخصیص بهینه واگن ها فراهم می کند.

 

سرعت گیرهای هوشمند


 یک شرکت تحقیقاتی تکنولوژی موفق به تولید سرعت گیرهای هوشمندی شده است که متناسب با سرعت حرکت اتومبیل تغییر حالت داده و به حالت مسطح تبدیل می شود.
سرعت گیرهایی که در اکثر خیابانهای شهر نصب شده اند می توانند نقشی موثر در کاهش خطر تصادفات ناشی از سرعت داشته باشند. با این حال چنین استفاده ای از سرعت گیرها به ندرت و در شرایط خاص اتفاق افتاده و برای اکثر رانندگان این سرعت گیرها نقشی به جز دست انداز جاده ای نخواهد داشت.
به منظور رفع این مشکل دو مخترع ژاپنی موفق به تولید سرعت گیرهای هوشمند قابل انقباضی شده اند که قادر است نیروی وارد شده بر سطح خیابان را حس کرده و متناسب با آن تغییر حالت دهد.

این به آن معنی است که در صورتی که سرعت اتومبیل کمتر از 30 کیلومتر بر ساعت باشد سرعت گیرها کاملا مسطح شده و در صورتی که سرعت اتومبیل بالای این میزان باشد سرعت گیر شکل خود را حفظ کرده و از سرعت اتومبیل خواهد کاست.
بر اساس گزارش گیزمگ، مخترعان این تجهیزات بر این باورند استفاده از این نوع سرعت گیرها فواید زیست محیطی نیز در بر خواهد داشت زیرا با اطلاع رانندگان از عملکرد این تجهیزات، سرعت آنها در محدوده سرعت مجاز باقی مانده و همین موضوع باعث کاهش میزان خروج گازهای گلخانه ای از اگزوز خواهد شد.


سرعت گیر

استفاده از انرژی خورشید در ترافیک

از جمله منابع انرژی که در سال‌های اخیر مورد توجه ویژه قرار گرفته، انرژی تابشی خورشید است. این مساله به ویژه در حوزه شهرسازی و معماری اهمیت به سزایی دارد، تا آن جا که در دهه‌های اخیر بیشتر طراحی‌ها و ساخت و سازهای شهری بر مبنای استفاده بهینه از انرژی‌های خورشیدی صورت گرفته است. کاربرد شیشه‌های حساس به نور در ساختمان‌ها که میزان گرما و سرما توسط این شیشه‌ها کنترل می‌شوند، نشان از اهمیت این حوزه به مقوله انرژی و صرفه‌جویی در آن است. از دیگر نوآوری‌های این حوزه چراغ‌های راهنمای خورشیدی هستند که انرژی خود را نه از جریان برق که از انرژی خورشیدی می‌گیرند. چراغهای راهنمایی خورشیدی با هدف صرفه‌جویی در مصرف برق و به دلیل قابلیت نقل و انتقال می‌توانند مفید باشند. این چراغ‌ها بی‌سیم هستند و به وسیله خودرو جابه‌جا می‌شوند. استفاده از انرژی خورشید در چراغ‌های راهنمایی رانندگی به ویژه در زمان قطع شدن جریان برق که موجب از کار افتادن چراغ‌های راهنمایی و ایجاد ترافیک‌های سنگین می‌شود، بسیار اهمیت دارد. از آنجا که این چراغ‌ها با انرژی خورشیدی کار می‌کنند، بنابراین هزینه چراغ‌های معمولی چون هزینه برق یا تعمیر موتور شامل آنها نمی‌شود. سه رنگ چراغ‌های راهنماهای خورشیدی هنگام تابش نور مستقیم آفتاب و حتی مه غلیظ قابل رویت هستند. چراغ‌های هوشمند با فرکانس‌هایی که برای آنها تعریف شده میزان انرژی لازم از خورشید را دریافت می‌کنند. بنابراین فرکانس راهنماهای خورشیدی به گونه ای متفاوت تعریف می‌شوند تا بتوانند نزدیک به یکدیگر ، بدون ایجاد اخلال کار کنند. جایگزینی این چراغ‌ها هم به لحاظ اقتصادی و هم زیست محیطی اهمیت بسیار دارد.

 
چراغ راهنمایی

چراغ راهنمایی هندسی

چراغ راهنمایی از اشیائی است که در طول روز ممکن است زیاد آن را ببینیم. شاید هم اصلاً به چشممان نیاید و متوجه جزئیاتش نشویم. اما حاصل توجه چند فرد خلاق، این طرح مفهومی جدید است که می تواند دقت ما را نسبت به چراغ راهنمایی افزایش دهد.

سه طراح با تغییر در شکل هندسی چراغ راهنمایی این چراغ جدید را طراحی کرده و آن را UNISignal نام نهاده اند. در این طرح، چراغ قرمز به شکل مثلث، چراغ زرد بدون تغییر و چراغ سبز نیز مربعی طراحی شده. این چراغ راهنمایی علیرغم جذابیت، می تواند در کمک به افرادی که از کور رنگی رنج می برند هم موثر باشد. هر چند جای رنگهای چراغ عوض نشده، اما با این تغییر شکل تقریباً امکان ندارد کسی اشتباهاً از چراغ قرمز عبور کند.

به نظر من نکته ای که در طراحی این چراغ اهمیت دارد، دقت طراحان آن در کاربردی تر کردن و جذابیت بخشیدن به قوانین، اشیا و اشکالی بسیار روزمره است، که برای ما عادی و غیرقابل تغییر به نظر می رسند

کاربرد GPS در حمل و نقل ریلی

برخی از کاربردهای GPS در حمل و نقل ریلی عبارتند از:

- ایجاد شبکه های دقیق نقشه برداری نقاط مبنا جهت تسریع در امور نقشه برداری زمینی.

- کنترل تغییرات سازه های بزرگ از جمله پل، سد، تونل و ... بوسیله GPS های با دقت بالا

- بالیزاژ مسیر(نقشه برداری مقدماتی)

- تهیه پروفیل طولی و عرضی مسیر بوسیله GPS های دقیق

- میخ کوبی مسیر

- شناسایی مسیر (با GPS های دستی)

- تعیین موقعیت و سرعت وسایل متحرک به صورت Real Time و تهیه گراف حرکت (Tracking)

دستگاههای GPS به طور تقریباً دقیق میتواند موقعیت و سرعت حرکت را در هر لحظه مشخص کنند. بنابر همین خاصیت از دستگاه GPS به منظور ثبت سرعت و موقعیت قطارها در طول مسیر استفاده می شود.

نظارت و کنترل ترافیک

ایجاد شبکه DGPS در راه آهن و جاده ها

دقت GPS می تواند با استفاده از تکنیکی بنام GPS تفاضلی (DGPS) افزایش یافته به دقت اندازه گیری بهتر از حد متر دست یابد.
شبکه DGPS در واقع ایستگاههای دایمی می باشند که به صورت یک شبکه یا به صورت یک نقطه به طور مداوم در حال جمع آوری مشاهدات از ماهواره بوده و چون مختصات این نقاط معلوم است، این نقاط می توانند اقدام به ارسال تصحیحات به گیرنده های در حال کار در منطقه نمایند.

آشنائی با کیسه های هوا (Airbag)

کیسه های هوا (Airbag)
یکی از تازه ترین دستاوردهای صنایع خودروسازی که در جهت افزایش ایمنی سرنشینان طراحی و تولید شده، کیسه های هوا است. هنگام برخورد شدید خودرو، کیسه هایی در قسمت جلوی خودرو تعبیه شده اند که به سرعت از گاز پر شده و از برخورد سرنشینان به شیشه و قسمت جلویی اتاقک جلوگیری می کنند.
کارآیی این سیستم به تولید گاز کافی در کم ترین زمان ممکن بستگی دارد.
تولید گاز در این سیستم به علت انجام سریع یک واکنش شیمیایی است. حسگرهایی در قسمت جلوی خودرو تعبیه شده اند که در هنگام برخورد شدید، فعال شده باعث منفجر شدن یک کلاهک انفجاری کوچک میشود . این انفجار انرژی مورد نیاز برای آغار واکنش را در مخلوطی که مولد گاز نام دارد و فرآورده های گازی تولید می کند، فراهم می آورد. باد شدن فوری کیسه های هوا هنگام برخورد شدید خودرو ناشی از انجام یک واکنش سریع شیمایی است که گاز نیتروژن تولید می کند(
N2).
این گاز از واکنش تجزیه ای زیر فراهم می شود:

2
NaN3(S) =====> 2Na(s) + 3N2(g

با این حال این واکنش به تنهایی نمی تواند باعث پر شدن ناگهانی کیسه ها شود . به علاه سدیم فلزی تولید شده، ماده ای فعال (واکنش پذیر) و خطرناک است، برای حل این مشکل از واکنش بسیار سریع جابجایی آهن 3 اکسید با سدیم فلزی استفاده میشود:

6
NaO (S) + 2CO2(g) + H2O (g ======> 2NaHCO3(s

حجم گاز مورد نیاز برای پر کردن کیسه های هوا با حجم مشخص، به چگالی گاز وابسته است که آن هم به دما بستگی دارد . برای محاسبه مقدار مورد نیاز گاز تولیدی، طراحان کیسه ها باید استوکیومتری واکنش ها و تغییرات انرژی آنها را ( که باعث تغییر دما و بنابراین تغییر چگالی گازها میشود ) به خوبی بشناسند.
متاسفانه بیش از 100 مورد گزارش تصادف ارایه شده که در آنها، نه تنها کیسه های هوا از تلفات جلوگیری نکرده ، بلکه علت اصلی مرگ نیز بوده است. بیش تر این قربانیان، کودکان زیر 12 سالی هستند که بروی صندلی جلوی خودرو ها نشسته بودند. بنابراین باید سعی شود که از نشستن آنها بر روی صندلی جلو خودداری کرد. همچنین، باز شدن کیسه های هوا در برخی موارد موجب زخمی شدن یا حتی مرگ رانندگانی شده که فاصله آنها تا فرمان خودرو بسیار کم بوده است، حداقل این فاصله باید 25 سانتی متر باشد. رعایت کردن این فاصله برای رانندگانی که بلند قد هستند، آسان است، اما رانندگان کوتاه قد، برای آن که پایشان به پدال گاز، ترمز و کلاچ برسد، ناچارند که بیش از اندازه خود را به فرمان خودرو نزدیک کنند. برای حل این مشکلات، نسل جدید کیسه های هوا که ( هوشمند ) هستند، به تازگی به بازار آمده است. سرعت باز شدن این کیسه ها بر حسب شدت تصادف، قد و وزن راننده و فاصله سر راننده تا فرمان خودرو تغییر می کند.

موبایل‌ها گزارش ترافیکی می‌دهند

به زودی تلفن‌های همراه مجهز به سیستم موقعیت یاب جهانی یا GPS، به امکاناتی مجهز خواهند شد که آخرین اخبار مربوط به وضعیت ترافیکی جاده‌ها و خیابان‌ها را دریافت کرده و بر اساس آن دستورالعمل و راهنمای لحظه به لحظه‌ای را در خصوص تعیین مسیر رانندگی دریافت می‌کنند.
از هم اکنون تلاش‌هایی صورت گرفته تا تکنولوژی مذکور را به سطح بالاتری ارتقا داده و GPSها را به دستگاه‌هایی تبدیل کنند که اطلاعات مربوط به وضعیت ترافیکی جاده‌ها را به کاربران انتقال دهند.

به نظر می‌رسد تلفن‌های همراه در آینده به دستگاه‌های جستجوگر و تحقیقاتی تبدیل شوند و میزان سرعت خودروی در حال حرکت‌، موقعیت و مسیر آن را در زمان حرکت گزارش دهند. این شبکه، اخباری را در خصوص ترافیک و همچنین در خصوص سرعت حقیقی و واقعی خودروها در جاده تنظیم می‌کند که می‌توان اخبار مذکور را به تلفن‌همراه یک استفاده کننده دیگر‌، PDNها (‌دستگاه‌ها و تجهیزات قابل حمل جستجوگر) و همچنین سیستم‌های جستجوگر تعبیه شده در داخل دستگاه‌ها‌، ارسال کرد. پوشش دهی جغرافیایی شبکه مذکور به احتمال زیاد از سطح پوشش دهی شبکه‌های اطلاع‌رسانی ترافیکی موجود فراتر خواهد بود. امروزه سرویس‌های ترافیکی‌، اطلاعات وقایع و حوادث ترافیکی را به حدود 50 بازار جهانی ارسال می‌کنند.
سرویس‌های مذکور همچنین اطلاعات محدودی را نیز در خصوص میزان سرعت در جاده‌ها، ارائه خواهند داد. شرکت‌های متعددی در صدد دستیابی به راه‌هایی هستند که از طریق آنها بتوانند با استفاده از تلفن‌های همراه مجهز به سیستم
GPS، اطلاعات مربوط به ترافیک را دریافت کرده و در عین حال حقوق شخصی صاحبان تلفن همراه را نیز رعایت کنند.

آیا توسعه معابر مشکل ترافیک را حل می کند؟

ترافیک  به یک بیماری تشبیه است که با مسکنهای موقت درمان نشده و نیاز به جراحی اساسی دارد.

راهکارهایی چون گسترش و بهبود شبکه معابر، اجرای طرحهای محدودیت زا و ... برای حل ترافیک تهران و کلان شهر ها مفید و ضروری هستند اما مانند داروهای مسکن موقتی عمل می کنند که "زمان وقوع بحران در برخی معابر" را اندکی به تاخیر می اندازند. در حقیقت ترافیک تهران و کلان شهرها  فقط با یک جراحی اساسی قابل حل است که مهمترین و  سهل الوصولترین رکن آن" تقویت و گسترش حمل و نقل عمومی" و مواردی نظیر "HOV "  است.

استفاده از این مسکن های موقت قطعا لازم است اما به شرط آنکه منجر به فراموشی راهکار اصلی ، که همان تقویت حمل و نقل عمومی است ، نشود چون تنها در این صورت است که استفاده از این اقدامات موقتی موثر واقع می شود .

گرچه همه می دانیم که همواره به موازات افزایش و بهبود معابر، تقاضای سفر با خودروهای شخصی هم توسعه می یابد ، اما  مطالعه جالبی که در ارتباط با 85 شهر آمریکا انجام شده به اثبات رسانده که همواره "رشد تقاضای سفر" از "رشد شبکه معابر" پیشی می گیرد. این نتیجه واقعا شگفت انگیز است.

این مطالعات نشان میدهد که در 53 شهر از شهرهای مورد مطالعه، اختلاف تقاضای سفر و توسعه معابر بیش از 30 درصد ! ، در 28 شهر این اختلاف بین 10تا 30 درصد و در 4 شهر این اختلاف کمتر از 10 درصد بوده است . یعنی "شاخص افزایش تقاضا"  بالاتر رفته است.

قبلا نیز مطالعات مختلف همین مطلب را به اثبات رسانده بود ، اما این مطالعه بعلت دارا بودن عدد و رقم ، از اهمیت خاصی برخوردار است.

نکته حائز اهمیت این است که در تمام 85 شهر مورد مطالعه که سرعت ساخت و ساز شبکه معابر آنها بسیار بالا بوده است، میزان "رشد تقاضا" از "رشد ظرفیت شبکه معابر" بیشتر شده است. تازه این در حالیست که در تمامی این شهرها قیمت بنزین حدوداً لیتری هزار تومان و هزینه پارکینگ و جرائم رانندگی نیز بسیار بالاست. بنابر این انگیزه استفاده از خودرو شخصی بسیار کمتر از ایران است و همین قیمتها سبب شده تا ترافیک این شهرها تا حدی کنترل شود اما باز هم "رشد تقاضا" همواره بیشتر از" توسعه شبکه معابر" بوده است.

این شرایط سبب شده این شهرها با توسعه حمل و نقل عمومی و راه اندازی خطوط ویژه و HOV  ( اولویت دهی به حرکت خودروهای چند سرنشین) مشکل ترافیک خود را حل کنند.

نکاتی مهم در مورد سیستم ABS ماشین

سیستم ترمز ABS یا سیستم ترمز ضد قفل/ضد لغزش هم ممکن است مانند دیگر قسمت های خودرو دچار اشکال شود که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم. برخی از این اشکالات منجر به روشن شدن چراغ هشدار آن می شود روشن شدن این چراغ آلارم حتی می تواند نشانه پایین آمدن سطح روغن ترمز باشد
چراغ هشدار دهنده ABS روشن شده است

اگر فقط چراغ هشدار دهنده ABS روشن شده است و هیچ چراغ دیگری روشن نشده است به سادگی مشخص می شود که مشکل مربوط به خود سیستم ABS  است تا سیستم ترمز دلیلش هم مشخص است چون این آلارم از کامپیوتر سیستم ABS ترمز خودرو صادر می شود. این ایراد معمولا یک ایراد الکتریکی یا برقی از قبیل خرابی سنسور سرعت چرخ، خرابی رله تغذیه کننده مدار یا پمپ سیستم ABS  یا در برخی موارد پایین بودن سطح روغن ترمز در  سیستم  ABSای است که دارای منبع اختصاصی می باشد.
اگر چراغ آلارم ABS روشن شود

اگر چراغ الارم سیستم ABS ترمز خودروی شما روشن شود و هیچ آلارم دیگری نداشته باشید در این صورت سیستم ABS ترمز شما کار نخواهد کرد اما ترمز عمل می کند. خودرو برای رانندگی در شرایط عادی در شهر احتمالا امنیت لازم را دارد می تواند با آن در شهر و با سرعت پایین رانندگی کند اما وقتی که مجبور می شود در شرایط بدی ترمز بگیرد باید بخاطر داشته باشد که ترمز ABS ندارد و یک سیستم ترمز معمولی در اختیار شماست ممکن است کمی آب سبب سر خوردن خودرو شود بنابراین باید با احتیاط بیشتری رانندگی کنید.

اما اگر چراغ آلارم دیگری همراه با آن روشن شود آنگاه ممکن است ترمز خودروی شما مشکلی اساسی داشته باشد. ایراد می تواند جدی تر از آن باشد که فکرش را می کنید ممکن است سیستم هیدرولیک ترمز مشکل دار شده باشد یا شاید سطح روغن ترمز کم شده باشد و یا فشار روغن کاهش پیدا کرده باشد. در این حالت به احتمال زیاد اتومبیل شما حتی برای رانندگی تا فروشگاهی که در نزدیکی منزل شما قرار دارد هم ایمن نیست. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که خودرو را به کمک یدک کش یا جرثقیل به تعمیرگاه منتقل


نمایید. چون اگر واقعا مشکلی در سیستم ترمز شما وجود داشته باشد ممکن است درست زمانیکه به ترمز نیاز دارید کار نکند و جان خود و دیگران را به خطر بیندازید. به خاطر داشته باشید که وقتی خودرو روشن می شود فشار روغن در لوله های ارتباطی از طریق بوستر افزایش می یابد که این فشار بالا خود باعث ایجاد یا بیشتر شدن نشتی می شود یعنی زمانیکه خودرو را روشن می کنید احتمال دارد که ترمز را چک کنید و ببینید کار می کند موتور خودرو روشن شده است و فشار روغن زیاد شده و نشتی که قبلا وجود نداشته یا ناچیز بوده است در اثر فشار زیاد جاری می شود و همانطور که روغن به بیرون نشت پیدا می کند سطح روغن ترمز کاهش می یابد تا جاییکه این کمبود

روغن ترمز منجر به کاهش فشار و صفر شدن فشار می شود و عملا خودروی شما ترمزی ندارد که آنرا متوقف نماید. و متاسفانه این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما در حال رانندگی هستید و احتمالا فاجعه ای رخ خواهد داد به همین دلیل باید از سوار شدن به خودرویی که دچار چنین وضعیتی است خود داری نمایید و آنرا به تعمیرگاه منتقل نمایید.

توصیه می کنم مطلب توقف ماشین بدون ترمز! را مطالعه نمایید تا در صورتیکه ترمز خودروی شما کار نکرد آمادگی لازم را برای توقف خودرو داشته باشید.

نکته: یکی از آلارم هایی که معمولاً همه با آن مواجه می شوند آلارم خورده شدن یا تمام شدن لنت ترمز است که این آلارم همانند شکل بالاست اما زمانی ظاهر می شود که شما پای خود را روی پدال ترمز می فشارید. که در این مورد هم باید حساس باشید چون اگر لنت ترمز شما به قسمت فلزی برسد دیسک ترمز گرانقیمت شما خراب می شود و هزینه زیادی روی دست شما خواهد گذاشت.

منبع : taknaz

کارایی کلاه ایمنی موتورسواران

کارایی کلاه ایمنی در تصادمات وارد شده به ناحیه سر اهمیت بسیاری دارد. بحث مهمی که در ساخت کلاه ایمنی وجود دارد این است که از چه ماده ای ساخته شود ، فایبرگلاس مسلح و قوی شده Fiberglass-reinforced و پلی استایرن منبسط شده expanded-polystyrene باید تا چه اندازه محکم و سفت باشد که بتواند از جمجمه حفاظت نماید. زیرا اگر خیلی سفت باشد و یا بیش از اندازه نرم باشد در حفاظت از سر کارایی کمتری خواهد داشت.

سر، عضو بسیار آسیب پذیری است و هر گونه صدمه به بافت مغز و یا جمجمه می تواند خطرناک باشد و چنانچه در اثر برخورد ضربه ،خونریزی داخلی نموده و یا متورم شود چون فضای محدودی بین مغز و جمجمه وجود دارد در اثر این تورم فشار داخلی زیادی به بافتها وارد شده و علاوه بر خطرات جسمی باعث صدمات روانی مختلفی نیز خواهد شد.

برای جلوگیری از این صدمات احتمالی باید از کلاه ایمنی مناسبی استفاده کرد که کاملا سر را بپوشاند.

کلاه ایمنی موتورسواری دارای دو بخش اصلی است: لایه بیرونی و لایه درونی که انرژی وارد شده را جذب می کند.

لایه درونی از پلی استایرن منبسط شده و یا EPS ساخته شده و لایه بیرونی از دو ماده اصلی کامپوزیت رزین مثل فایبرگلاس ، الیاف کربن و یا کولار و یا ترموپلاستیک مانند ABS و یا پلی کربنات ساخته می شود.

لایه خارجی کارایی مختلفی دارد و باید در مقابل نفوذ هر چیزی به سطح داخلی و همچنین در برابر خراش و ساییدگی مقاومت نماید. از طرفی باید سطح زیبا و صافی داشته باشد تا با رنگ و طرح های مختلف مورد توجه مصرف کنندگان قرار گیرد.

تولیدکنندگان به سطح خارجی کلاه ایمنی توجه زیادی می کنند در حالیکه لایه جذب کننذه انرژی لایه داخلی آنست.

موقعی که کلاه ایمنی روی سر راننده به جاده و یا جدول خیابان برخورد می کند بدلیل جنس سفت لایه خارجی ثابت و متوقف می ماند و وظیفه لایه ها این است که مانع از انتقال تنش و انرژی ایجاد شده به سر شوند.

لایه EPS قابلیت زیادی در جذب سریع انرژی دارد و از طرفی انرژی را در خود نگه نمی دارد زیرا ممکن است سر چندین بار تکان خورده و جابجا شود و با سرعت زیادی انرژی جنبشی ایجاده شده را جذب کرده و به همین دلیل فوم داخلی کمی گرم می شود.

برای جذب این نیرو و متوقف نگه داشتن حرکت سر باید فوم به ابعاد 6 اینچ باشد که در عمل قابل استفاده نیست زیرا باعث بزرگ شدن کلاه ایمنی خواهد شد بهمین دلیل از فوم فشرده شده استفاده می کنند.

استاندارد های مختلفی برای کلاه ایمنی وجود دارد که عبارتند از.

استاندارد DOT-FMVSS218

استاندارد اروپایی که در بیش از 50 کشور مورد استفاده قرار می گیرد. ECE 22-05

استاندارد بریتانیا BSI 6658 Type A

استاندارد Snell M2000/M2005 که استاندارد خصوصی بوده و برای اولین بار در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت.

لزوم ارتقاء کیفی و ایمنی معابر به لحاظ فنی و مهندسی

ایران از کشورهایی است که آمار تصادفات و مرگ و میر ناشی از آن در رتبه های اول جهان قرار دارد.راه ،هندسه و تجهیزات ایمنی سهم بزرگی در حوادث رانندگی دارند .

این نوشتار یک هدف دارد وآن لزوم سپردن امور ایمنی به مهندسین این حرفه به جای استفاده از نیروی انسانی نا آگاه به ترافیک .برای اثبات نیز به مسایل و نمونه های رایج اشاره می شود.

تجهیزات ایمنی:

به دلیل ارزانی مصالح قیری سالیانه هزینه های سرسام آوری صرف اسفالت معابر می شود . چون اجرای آن ساده است اما بیلان مناسبی برای ارایه است. در آن سو با وجود گسترش ارتباطات تکنولوژیک میان کشورها، برگزاری نمایشگاه ها و سمینارها به دلیل آنکه درک درستی از نحوه کاربرد تجهیزات ایمنی وجود ندارد پس از اتمام آنها وقتی زمان اجرا فرا می رسد همه مطالب  این نمایشگاه ها، سفر ها  کنار گذاشته می شوند .چرا ؟ چون در عمل هنگام نصب تجهیزات ایمنی اعتقادی به این وجود ندارد که در هنگام نصب تجهیزات ایمنی باید طراح با گرایش ترافیک و سازه بکار گرفت. یک حفاظ یا ضربه گیر ایمنی دقیقا یک سازه است که تابع همه قوانین دینامیک، مکانیک خاک، مقاومت مصالح می باشد.

اگر به گاردریل های معابر نظری افکنده شود ملاحظه می شود اکثر معابر از یک سپری با ستونهای شماره 10به فاصله 4 متر استفاده شده است. آیا آمار تردد و احتمال تصادف در همه معابر یکی است؟ آیا تعداد خودروهای سنگین همه معابر یکی است؟ یک حفاظ با مشخصات گفته شده در مقابل ضربه وارده از یک کامیون یا اتوبوس مانع ترمی یه شمار می رود که به راحتی از آن عبور و عابرین را زخمی کرده یا می کشد. در اینجا هدف ورود به مباحث آکادمیک نیست و توضیحات اضافی صرفا درک موضوع را راحت تر می کند. در طرح یک حفاظ ایمنی رفتار آن به هنگام ضربه مهمترین مقوله است. حفاظ ها به سه دسته ی :

الف)- انعطاف پذیر

ب)- نیم صلب

ج)- صلب تقسیم می شوند.

در اینجا به حفاظ انعطاف پذیر اشاره می شود.

یک حفاظ انعطاف پذیر که عموما شامل سپری و ستون هاست که با فواصل مختلف نصب می شوند می بایست پس از برخورد خودرو آن را به سمت جاده برگرداند اما با چه مکانیزمی؟ خودرو پس از برخورد به سپری تکیه می کندو شیارهای سپری، سپر خودرو را در میان گرفته و بعنوان یک نوار واحد (به واسطه اتصال های پیچ و مهره) تا حدود 3متر (در آیین نامه ها با اعداد مختلف سرو کار داریم) عمل می نمایند. بدیهی است اگر سپری گسیخته نشود ستون ها از زمین خارج می شوند که در طراحی پیش بینی شده است.(جنس سپری الزاما فلزی نبوده و ممکن است براساس فراوانی مصالح و خلاقیت طراح چوب و . . .  باشد) در همین مثال ساده از سرعت و ضربه نیروی خروجی ستون (مکانیک خاک) استفاده شده. اما متاسفانه در کشور ما حتی اگر از دست اندرکاران نصب در مورد حفاظ مناسب سوال شود همان مشخصات اول گفتار پیشنهاد می شود.

حتی ارتباط فضای اطراف و نوع حفاظ به دانش کافی نیاز دارد .به این مثال توجه فرمایید. حتی اگر حاشیه راه فضایی باز با تیر های روشنایی باشد احتمال خروج خودرو و برخورد به تیر هایی به فاصله 50 متر ایجاب می کند از حفاظ های انعطاف پذیر می توان استفاده کرد. اگر در این مورد از نیو جرسی یا سپری به پایه های با فواصل 2 متر استفاده می شد نه کار مهندسی انجام شده بود نه پارامتر اقتصادی لحاظ شده بود.. اما اگر به فاصله 5 متری راه دره یا مانع کشنده ای باشد به سمت انتخاب نیوجرسی می رویم. چرا؟ اساسا انتخاب نوع حفاظ مستقیما با عوارض حاشیه معبر ارتباط دارد. در واقع حفاظی که انتخاب می شود باید چندین درجه خسارت جانی و مالی را تخفیف دهد و الا نه به لحاظ اقتصادی توجیه دارد و نه هدف ایمنی را تامین می کند.

نتیجه :

همواره می توان ایمن سازی را با حداکثر احتیاط و مصالح انجام داد و در عملی برعکس  یک تیپ  المان ایمنی را انتخاب و کار را سریع تر کرد اما این دو روش نه اقتصادی هستند و نه ایمنی را تامین می کنند.  آیا با به کار گیری مهندسین اهل فن به  نتایج انسانی و اقتصادی تری نخواهیم رسید؟

کاربرد GIS در تعیین نقاط حادثه خیز درون شهری و برون شهری

یکی از معضلات اجتماعی در سطح جهان و به خصوص در کشورهای در حال توسعه که هر ساله جان تعداد زیادی از مردم را گرفته و هزینه‌های سنگین اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را به جامعه وارد می‌کند، تصادفات ناشی از رانندگی و ترافیک است.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای از 3/1 میلیون نفر در سال 2004 به 4/2 میلیون نفر در سال 2030 خواهد رسید که عمدتا به خاطر افزایش مالکیت و استفاده از وسایل نقلیه است. پیش بینی شده تا سال 2020 تصادفات ترافیکی سومین عامل اصلی مرگ و میر انسانها شود.
بر اساس آمارهای برآورد شده در ایران هزینه‌های اقتصادی مرگ و میر و صدمات جانی ناشی از تصادفات رانندگی 4/8 درصد تولید ناخالص داخلی را در بر می‌گیرد. گزارش‌های پزشک قانونی کشور نیز حاکی از آن است که آمار کل متوفیان ناشی از تصادفات رانندگی در سال 1390 برابر با 20068 نفر و تعداد مصدومین این سال 297257 نفر بوده است. همچنین براساس آمار همین مرکز تنها در فروردین ماه سال 1391 تعداد 1539 نفر از هموطنان عزیز کشورمان در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده و تعداد 26289 نفر نیز مصدوم شدند.
شناسایی نقاط حادثه خیز درون شهری و برون شهری به همراه اطلاعات جانبی به منظور درک بهتر روندهایی که در این نقاط اتفاق می‌افتد جهت تخصیص منابع مناسب در راستای بهبود سطح ایمنی شبکه‌های حمل و نقل ضروری به نظر می‌رسد. در این راستا GIS یک تکنولوژی مفید جهت ذخیره، پردازش و مدیریت اطلاعات مکانی است و دارای پتانسیل بسیار بالایی جهت مدیریت و برنامه‌ریزی حوادث است.

نقاط حادثه خیز

شریان اصلی اقتصاد هر کشوری را راههای ارتباطی آن تشکیل می‌دهند. راهها نقش عمده‌ای در توسعه اقتصادی هر کشور دارند. این موضوع در کشور ما به این جهت اهمیت می‌یابد که بیش از 80 درصد از جابجایی‌ها از طریق شبکه حمل و نقل جاده‌ای صورت می‌گیرد.
نقاط حادثه خیز نیز بخشی از یک مسیر هستند که به دلیل برخی فاکتورها و شرایط موجود پتانسیل وجود خطر و تصادف در آنها وجود دارد. روش‌های اولویت بندی نقاط حادثه خیز، عمدتا بر اساس روش‌های تک معیاره استوار است. از جمله این معیارها می‌توان به تعداد تصادفات، شدت تصادفات، یکسان بودن تصادفات، هم سنگ بودن خسارت مالی و... اشاره کرد.
در کشور انگلیس، قطعه راهی به طول 300 متر، محلی که مجموع تصادفات جاده‌ای در آن بیش از 12 تصادف در سال باشد را بعنوان نقطه حادثه خیز در نظر می‌گیرند.
در آلمان قطعات با طول 300 متر، با وقوع بیش از 5 تصادف یکسان در طول یک سال یا با وقوع بیش از 3 تصادف در طول 3 سال را بعنوان نقطه حادثه خیز در نظر می‌گیرند.
در هلند وقوع حداقل 10 تصادف در مجموع و یا وقوع حداقل 5 تصادف با مشخصات مشابه در دوره تحلیل 3 تا 5 ساله را بعنوان نقطه حادثه خیز در نظر می‌گیرند.
در کشور هند معیارهای مختلفی همچون تعداد خطوط عبور، حجم وسایل نقلیه، عرض جاده، روسازی، نوع مسیر (بزرگراه، اصلی، فرعی، کوچه) و غیره را برای تعیین نقاط حادثه خیز مسیرها مورد توجه قرار می‌دهند.
در ایران نیز نقطه حادثه خیز به مکانی گفته می شود که در یک دوره سه ساله حداقل 10 تصادف یا در طول یکسال حداقل 4 تصادف در آن روی داده باشد.

عوامل موثر در بروز تصادفات و تعیین نقاط حادثه خیز

در بروز یک حادثه تصادف و تعیین نقاط حادثه خیز عوامل متعددی نقش دارند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- وضعیت هندسی راه‌ها
این معیار شامل قرار‌گیری در قوس افقی نامناسب، قوس قائم نامناسب، شیب تند، عرض کم جاده است.
2- وضعیت ترافیکی
این معیار شامل زیر معیارهایی همچون حجم وسایل نقلیه، ترکیب ترافیک (یکسان بودن وسایل نقلیه)، یک طرفه یا دوطرفه بودن مسیر می‌باشد.
3- وضعیت فیزیکی
وضعیت فیزیکی شامل زیر معیارهایی همچون وضعیت توپوگرافی، روسازی نامناسب، زهکشی نامناسب، علایم افقی و عمودی و تجهیزات نامناسب است.
4- تراکم جمعیت
بررسی آمار تصادفات جاده‌ای نشان می‌دهد که اکثر تصادفات در نزدیکی شهرها و مراکز جمعیتی اتفاق می‌افتد. علل اصلی این مساله را می‌توان خستگی رانندگان، عجله و بی‌حوصلگی آنها برای رسیدن به مقصد، عبور عابرین پیاده، زیاد بودن کاربری‌ها در اطراف مسیر و وجود دسترسی‌های فراوان به راه‌ها دانست.
5- قرار گرفتن در مکانهای خاص جاده
برخی نقاط خاص مسیرها مانند تونل‌ها، پل‌ها، تقاطع‌ها و چهارراه‌ها به دلیل آنکه ممکن است وقوع یک تصادف، منجر به وقوع تصادفات دیگری شود، خطرناک‌تر از نقاط عادی هستند. بر اساس آمارهای ارائه شده، تقاطع‌ها بالاترین تعداد تصادفات را در بر می‌گیرند.

نقش GIS در تحلیل تصادفات

همانطور که می‌بینیم در بروز تصادفات و تعیین نقاط حادثه خیز عوامل متعددی دخالت دارند. تجزیه و تحلیل این عوامل بدون دسترسی به یک پایگاه داده مکانی و اطلاعاتی کار چندان راحتی نیست. به همین جهت تحلیل تصادفات از منظر مکانی در محیط GIS، فعالیتی است که اخیرا توسط متولیان حمل و نقل جاده‌ای مورد توجه قرار گرفته است.
جمع‌آوری اطلاعات مکانی مربوط به تصادفات به کمک GPS و تلفیق این داده‌ها با اطلاعات ذخیره شده در یک پایگاه داده مکانی که شامل نوع مسیرها، زمان حادثه، شرایط آب و هوایی، مشخصات راننده، مشخصات وسیله نقلیه، محل و شدت صدمات وارده به وسیله نقلیه، راننده و سرنشینان است، می‌تواند اطلاعات دقیقی را در مورد علل و عوامل بروز حادثه در اختیار کارشناسان و مدیران شهری جهت شناسایی نقاط حادثه خیز و تامین امنیت آن، قرار دهد.
از امکانات قابل توجه GIS، امکان تحلیل‌های آماری داده‌های مرتبط با عوارض زمینی است. با استفاده از این تحلیل‌ها می‌توان میزان و ماهیت تصادفات جاده‌ای در نقاط مختلف یک مسیر را جهت مشخص کردن نقاط حادثه خیز به دست آورد. از جمله این تحلیل‌ها عبارت‌اند از:

  • تعیین تعداد تصادفات در کیلومترهای مختلف
  • مشخص کردن میانگین تعداد تصادفات در ماه‌های سال در کیلومترهای مختلف
  • بررسی تعداد تصادفات فوتی در کیلومترهای مختلف
  • بررسی تعداد تصادفات جرحی و خسارتی در کیلومترهای مختلف

همچنین با استفاده از ماهیت هندسی راه‌ها و نحوه قرارگیری آنها روی زمین، ارتفاع نقاط مختلف مسیر، شیب و جهت شیب، قرارگیری در کنار دره‌ها و نقاط کوهستانی می‌توان تحلیل‌های دیگری را جهت مشخص کردن نقاط حادثه خیز انجام داد. به عنوان مثال:

  • تعیین شیب مسیر در نقاط مختلف به منظور بررسی امکان ایجاد تصادف یا ترافیک به علت وجود شیب بالا.
  • تعیین جهت بیشترین شیب در طول مسیر، به منظور تحلیل امکان ایجاد تصادف به علت ورود ناگهانی به شیب بالا.
  • بررسی علل تصادف با برقراری ارتباط آن با عوامل ارتفاعی، آب و هوایی و مکانی در طول مسیر.
  • بررسی وضعیت توپوگرافی مسیر و تاثیر آن روی دید راننده

به این ترتیب با استفاده از تحلیل‌های مکانی و توصیفی است که می‌توان محل وقوع حوادث و علل و عوامل موثر در آن را مشخص کرد. هرچند مشخص نمودن محل وقوع حوادث روی نقشه‌های معمولی نیز امکانپذیر است، اما به علت عدم ارتباط این نقشه ها به اطلاعات پایگاه داده مکانی، شناسایی الگوی دقیق تصادفات و علل و عوامل موثر در آن امکانپذیر نیست.

بنابراین تحلیل‌های مکانی با استفاده از سیستم اطلاعات مکانی (GIS) اولین و مهمترین قدم در شناسایی نقاط حادثه خیز است.

  • برای دریافت خبرنامه پورتال استان سیستان و بلوچستان، آدرس پست الکترونیکی خود را وارد کنید:
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به پورتال استان سیستان و بلوچستان می‌باشد.