اخبار

جلسه بازنگری طرح منطقه حفاظت شده گاندو

جلسه بازنگری طرح منطقه حفاظت شده گاندو
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار : بازنگری در محدوده طرح حفاظت شده گاندو منوط به حفظ محیط زیست این حیوان است

جلسه بازنگری طرح منطقه حفاظت شده گاندو به ریاست معاون محترم هماهنگی امور عمرانی برگزار گردید .

دکتر باقر کرد در این جلسه اظهار داشتند : تهیه اطلس جدید در محدوده حفاظت شده گاندو باید بر اساس ضرورت حفظ محیط زیست این حیوان صورت گیرد.
وی ادامه داد: بسیاری از طرحهای توسعه ای ،تولیدی و صنعتی در این منطقه با مخالفت سازمان حفاظت از محیط زیست مواجه می شود بنابراین بازنگری و تغییر جفرافیایی این محدوده به سمت مکان هایی که کمترین تداخل انسانی را دارند، از اهداف مورد نظراین طرح است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اظهار داشت: با توجه به اینکه منطقه وسیعی از سواحل جنوب استان از جمله طرح بزرگ توسعه و ساماندهی سواحل مکران در منطقه حفاظت شده گاندو قرار دارد لازم است برای اجرای طرحهای توسعه ای بخشی از این اراضی حفاظت شده با حق بهره برداری آزاد شود.
وی افزود: این منطقه از سال ۱۳۴۹ با نام منطقه حفاظت شده باهوکلات مورد حفاظت قرار گرفت و در حال حاضر بیش از 460 هزار هکتار از اراضی شهرستان های سرباز و چابهار در محدوده حفاظت شده گاندو قرار دارد.
باقر کرد گفت: براساس آخرین سرشماری در حال حاضر تعداد 430 تمساح پوزه کوتاه (گاندو) و حیوانات متعدد دیگری هم در منطقه حفاظت شده گاندو به صورت پراکنده زندگی می کنند.
گفتنی است منطقه حفاظت‌شده گاندو در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان با بیش از 460 هزار هکتار وسعت در شهرستان های چابهار و سرباز واقع شده‌است.
مرز جنوبی این منطقه را ساحل دریای عمان و مرز شرقی آن را مرز پاکستان تشکیل می‌دهد. این منطقه تنها نقطه ایران است که گاندو تنها تمساح بومی ایران در آن زندگی می‌کند.

 

 

۹ اَمرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۲۲