اخبار

نشست خبری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با اصحاب رسانه

نشست خبری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با اصحاب رسانه

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: آب برای تابستان امسال وجود دارد و دولت در هر شرایطی با اجرای برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت آب مصرفی مورد نیاز مردم را تامین خواهد کرد اما به موازات این برنامه ها از مردم می خواهیم که صرفه جویی لازم را در مصرف آب داشته باشند.
 نشست خبری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و مدیران بخش آب استان با اصحاب رسانه صبح امروز با هدف بررسی و گزارش وضعیت منابع آبی استان از نظر میزان آب موجود در پشت سدها و منابع آب زیرزمینی در استانداری برگزار شد.

باقر کرد در این جلسه خاطرنشان کرد: اولویت ما تامین آب شرب مورد نیاز مردم است و برنامه تامین آب بخش کشاورزی نیز بر مبنای شیوه های مدرن و توسعه یافته و بدون هدررفت در دست مطالعه و اجرا است.

وی افزود: در تامین این هدف مدیریت آب ، پروژهای 46 هزارهکتاری ، آبرسانی قطره ای و تغییر الگوهای کشت از جمله برنامه هایی است که در راستای مدیریت آب و افزایش بهره وری از آب موجود در تولیدات کشاورزی پیش بینی شده است.

معاون استاندار تصریح کرد: در روزهای اخیر در سطح استان و در فضای مجازی مسأله کمبود آب ذهن مردم  را مشغول کرده است اما با توجه به آبی که در پشت سدها و منابع زیرزمینی وجود دارد در سال جاری مشکل تامین آب نخواهیم داشت.

وی با اعلام این مطلب که میانگین ریزش باران در استان طی سال جاری 27 میلیمتر بوده است؛ ادامه داد: از نظر وضعیت بارش در استان در یک دوره 18 ساله دچار خشکسالی بودیم که این شرایط کم بارشی طی مدت سه ساله اخیر افزایش داشته به طوری که آبهای ذخیره پشت سدها 40 درصد کاهش داشته اما این بدان معنا نیست که در تامین آب مصرفی مردم ناتوان هستیم.

این مقام مسئول یادآورشد: در حال حاضر 7 سد مخزنی بزرگ در استان داریم و علاوه بر این تعداد سد 18 برنامه شامل احداث سد و برنامه های توسعه ای تامین آب نیز در دست اجرا داریم.

وی افزود: طرحهای بزرگ و بلند مدت از جمله انتقال آب از دریای عمان نیز در دست اجرا و مطالعه است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گفت: در حوزه آب شهری تمامی 43 شهر استان از آب آشامیدنی سالم برخوردارند اما در تعدادی از این شهرها در طول روز کم و بیش با افت فشار آب مواجه هستیم.

کرد افزود: هزار و 768 روستا در استان دارای سامانه آبرسانی هستند و با نگاه ویژه دولت به استان آبرسانی به 1700 روستا نیز در دست اقدام است.

معاون استاندار گفت: بیش از هزار و 300 روستا در حال حاضر به وسیله 110 دستگاه تانکر آبرسانی می شوند که طبق پیگیریهای انجام شده طی روزهای آینده به تعداد تانکرها برای پوشش بهتر آب رسانی اضافه خواهد شد.

وی در خصوص آبرسانی به شهرستانهای حوزه سیستان و به ویژه اجرای خط لوله آب از زهک به هیرمند به خبرنگاران گفت: این خط به مساحت 40 کیلومتر بوده است تا کنون28 کیلومتر آن انجام شده و 12 کیلومتر باقیمانده به دلیل عبور خط از مزارع کشاورزی مردم با مقاومت مردم محلی مواجه شده بود اما با رفع این مشکل ، مناقصه مرحله دوم برگزار شده و به زودی عملیاتی اجرایی آن آغاز خواهد شد.

این مقام مسئول دلیل افت فشار آب در مناطق سیستان را خشک شدن رودخانه ها و انهار و استفاده از آب برای سیراب کردن دامها برشمرد و گفت: در حال حاضر در مقایسه  با جمعیت 50درصد بیشتراز نسبت جمعیتی مصرف آب در حوزه سیستان داریم و این افت فشار ناشی از انتقال 160 هزار رأس دام به روستاها است که موجب مصرف زیاد آب و تحمیل فشار به شبکه تامین آب می شود.

کرد افزود: از آنجایی که تحقق عدالت اجتماعی شاخصه و مؤلفه اصلی حکومت جمهوری اسلامی ایران است لذا به دلیل افزایش تعداد مشترکین برق استان به بیش از دوبرابر و دمای بالای هوا در روزهای اخیر تا 50 درجه با افت ولتاژ برق نیز مواجه هستیم.

معاون استاندار با بیان این مطلب که کمبود آب منطقه ای و ملی نیست بلکه جهانی است؛ خطاب به اصحاب رسانه گفت: با فرهنگ سازی استفاده درست از منابع آبی کمک کنید تا در بحث فرهنگ سازی استفاده درست از منابع آبی هم افزایی مثبت چندجانبه در جامعه شکل بگیرد چرا که ما با بحران آب مواجه هستیم ولی در صورت همکاری مردم اعتماد به نفس برای مدیریت آن را هم داریم.

معاون امور عمرانی استاندار در پایان این نشست گفت: مساله تامین آب و برق مردم اولویت کاری و دغدغه مسئولان است بنابراین از رسانه ها به ویژه رسانه ملی خواستاریم همراه با مسئولان به صورت منسجم و هماهنگ برای فرهنگ سازی مصرف بهینه آن تلاش کنند.

 

 

 

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۰۴