اخبار

جلسه شورای فنی استان

جلسه شورای فنی استان
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار : تمام آسانسورهای سطح استان باید شناسنامه دار شوند .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در جلسه شورای فنی استان بر لزوم شناسنامه دار شدن آسانسورها در سطح استان تأکید کرد .

جلسه شورای فنی استان با حضور اعضای این شورا و به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در استانداری برگزار شد .

گفتنی است در این جلسه که به موضوع روند استانداردسازی آسانسورها در استان و همچنین جانمایی واحد تولید بتن آماده در شهر زاهدان پرداخته شد بر لزوم شناسنامه دار شدن آسانسورها تاکید شد .  

باقر کرد اظهار داشت :  باید ترتیبی اتخاذ شود تا تمام آسانسورهای سطح استان شناسنامه دار شوند و در این شناسنامه مشخصات شرکت نصاب و شرکت نگهدارنده در محل آسانسور به صورت پلاک نصب شود  .

وی افزود :  برای این منظور تمام شرکت هایی که در زاهدان  آسانسور نصب کرده اند باید ظرف مدت تعیین شده نسبت به نصب شناسنامه در محل آسانسور اقدام کنند و چنانچه این اقدام انجام نشود اجازه فعالیت در این استان را نداشته باشند .

معاون استاندار گفت : گزارش روند شناسنامه دار شدن آسانسورها در همه جلسات شورای فنی استان مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

معاون هماهنگی امور عمرانی اظهار داشت : در بحث استانداردسازی  آسانسورها باید چارچوب معینی را طراحی و به دستگاههای مرتبط ابلاغ شود تا دستگاهها در آن چارچوب وظایف خود را انجام دهند .

وی ادامه داد : با توجه به اینکه افرادی بدون داشتن مجوز و با استفاده از خلاء های موجود مشغول فعالیت هستند و آسانسوری نصب می کنند که  تحت قوانین تعریف شده نمی باشد ، لذا باید چارچوب معینی را طراحی و به دستگاههای مرتبط ابلاغ شود تا دستگاهها در آن چارچوب وظایف نظارتی خود را انجام دهند .

باقرکرد تصریح کرد : در بسیاری از شهرها که قوانین استاندارد رعایت می شود هر چند سال این قوانین تغییر می کند و برای انطباق با قوانین جدید قطعات عوض می شوند که قطعات دست دوم و تعویضی به شهرهایی چون اینجا که هنوز خیلی ضابطه های تنظیمی رعایت نمی شود آورده و استفاده می شود یعنی آسانسور از همان اول با قطعات کهنه و دست دوم نصب می شود .

وی گفت : بخشنامه ای باید  توسط سازمان استاندارد تنظیم شود و وظایف سازمان نظام مهندسی  و مهندس ناظر در  آن دیده شود  تا بر اساس این بخشنامه  . مهندس ناظر از ابتدای شروع  احداث پروژه بر این موضوع نظارت داشته باشد .

این مقام افزود : باید تاکید شود مهندس ناظر در هر فاز بازرسی ابعاد اتاقک آسانسور را چک کند و با استاندارد مورد نظر تطابق داده شود چراکه موارد متعدد دیده شده که ساختمان با طبقات زیادی ساخته شده و در انتها مشخص شده که اتاقک آسانسور مطابق قواعد ساخته نشده و پروژه متوقف می ماند .

معاون استاندار تاکید کرد :  باید به نحوی فرهنگ سازی شود تا مالکان براساس زمان تعیین شده برای بررسی و صدور گواهی ایمنی استاندارد مراجعه کنند  .همچنین باید به گونه تمهید شود که پیمانکارانی که از نصابان بدون مجوز برای نصب آسانسور استفاده می کنند مجوز آنها باطل شود و اجازه فعالیت نداشته باشند .

 

 

 

 

 

 

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۳۴