اخبار

قیصر: نوسازی 40 هزار تاکسی در سال گذشته/ رشد 225 درصدی مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو

قیصر: نوسازی 40 هزار تاکسی در سال گذشته/ رشد 225 درصدی مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو
مدیر اجرایی معاینه فنی کشور گفت: در مقایسه با سال 94 مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو 225 درصد رشد داشته است.

مهندس قیصر مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور و مدیر اجرایی معاینه فنی کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس،‌ درباره عملکرد اتحادیه اظهار داشت: در سال گذشته 40 هزار تاکسی در سراسر کشور با وام 20 میلیون تومانی و کارمزد 16 درصدی نوسازی شد.

وی افزود: 15 هزار خودروی تاکسی در شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت نوسازی شده است که با توجه به پایین بودن درآمد رانندگان تاکسی در این شهرها، لازم است دولت عنایت بیشتری داشته و از این رانندگان کارمزد کمتری دریافت شود.

قیصر بیان داشت: در نوسازی مینی‌بوس‌ها نیز با چالش جدی مواجه هستیم. با توجه به پایان تعهد 7ساله مینی‌بوس‌هایی واگذار شده از سوی وزارت کشور در سال 96، در سال جاری در این حوزه خلاء جدی وجود خواهد داشت لذا؛ اگر می‌خواهیم به حمل و نقل شهری توجه داشته باشیم بایستی نوسازی مینی‌بوس‌ها در اولویت قرار بگیرد.

مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور یادآور شد: همیشه در توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی به جمعیت شهری توجه شده است ولی لازم است علاوه بر جمعیت شهری به جمعیت دانشجویی شهرها نیز توجه شود چرا که در خیلی از شهرها دانشجویان زیادی تردد دارند و باید در توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی تعداد آنها نیز لحاظ شود.

وی با اشاره به اینکه توجه دولت بیشتر در حمل و نقل جاده‌ای است تا حمل و نقل شهری،‌ گفت: ‌بیش از 80 درصد مینی‌بوس‌های شهر تهران در سال جاری نوسازی می‌شوند که تعدادی از این مینی‌بوس‌ها با وام 8 درصد نوسازی خواهد شد.

قیصر درباره نوسازی ناوگان اتوبوسرانی کشور نیز اظهار داشت: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها 1500 دستگاه اتوبوس را بازسازی و به شهرداری‌های سراسر کشور واگذار کرده‌اند ولی اتوبوس نویی در سال گذشته واگذار نشده است.

مدیر اجرایی معاینه فنی کشور به سامانه سیمفا نیز اشاره کرد و گفت: این سامانه ملی و بین بخشی است و با توجه به عدم ثبت دستی و از بین رفتن دخالت انسانی در تست خودرو، ضریب تخلف به حداقل رسیده است.

وی تصریح کرد: از اطلاعات کسب شده از معاینه فنی خودروها، می‌توان در بخش‌های مختلف استفاده نمود و ضعف‌های خودروسازان براساس این اطلاعات مشخص می‌شود.

قیصر افزود: در حال حاضر 442 مرکز معاینه فنی متصل به سامانه سیمفا هستند و 155 مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین نیز به صورت آفلاین به این سامانه متصل هستند که تمامی مراکز معاینه فنی کشور در سال جاری در یک چارچوب بین‌المللی قرار می‌گیرند.

در پایان مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور با بیان اینکه در سال گذشته 8 میلیون مراجعه به مراکز معاینه فنی صورت گرفته، اظهار داشت:‌ در مقایسه با سال 94 مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو 225 درصد رشد داشته که این مهم با عزم و اراده همه دستگاه‌ها از جمله پلیس و وزارت کشور اتفاق افتاد و موجب شده که مردم معاینه فنی را جدی بگیرند.

۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ۰۷:۵۸