اخبار

سفر ریاست جمهوری به استان سیستان وبلوچستان

سفر ریاست جمهوری به استان سیستان وبلوچستان
صبح سه شنبه رییس‌جمهور در سفری به زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های زیرساختی که مردم این استان سال‌ها منتظر بودند را افتتاح کرد و طرح بزرگ گازرسانی از ایرانشهر به زاهدان، با روشن شدن مشعل گاز با دستور دکتر حسن روحانی به انتهای مسیر خود رسید .

صبح سه شنبه رییس‌جمهور در سفری به زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های زیرساختی که مردم این استان سال‌ها منتظر بودند را افتتاح کرد و طرح بزرگ گازرسانی از ایرانشهر به زاهدان، با روشن شدن مشعل گاز با دستور دکتر حسن روحانی به انتهای مسیر خود رسید.

 
جلسه

رییس‌جمهور بدو ورودش در فرودگاه این شهر گفت: «اجرای ۵۵ طرح وعده داده شده در سفر استانی سال ۹۳ هیات دولت به مردم سیستان و بلوچستان گام مهمی در تحقق وعده‌هاست.» حجم پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در بزرگترین استان کشور که از قضا محروم‌ترین آن نیز هست، در طول سال‌های پس از انقلاب بی‌نظیر است. توسعه سواحل مکران، انتخاب چابهار به عنوان قطب جدید سرمایه‌گذاری بندری و تجاری در کشور، گازرسانی به این استان که سال‌های طولانی است از نعمت گاز بی‌نصیب بوده و ده‌ها طرح دیگر از جمله آبرسانی به منطقه سیستان از جمله مهم‌ترین وعده‌های دولت بوده که در مسیر تحقق کامل قرار دارند. نکته‌ای که نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی بر آن تاکید دارند.


جلسه

صبح سه‌شنبه (۱۰ اسفند)دکتر روحانی به همراه شماری از مسئولان ارشد کشوری از جمله معاونان رئیس جمهوری، وزرای صنعت ،معدن و تجارت و نفت و معاونان وزرای ارتباطات و راه و شهرسازی به زاهدان سفر کرد. افتتاح باند دوم فرودگاه بین‌المللی زاهدان، کارخانه مس چهل کوره نصرت آباد، ۳۳۳ طرح مختلف مخابراتی در سیستان و بلوچستان و ۸۱ کیلومتر از بزرگراه‌های استان و کلنگ زنی خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان از طریق ویدئوکنفرانس از جمله مهمترین برنامه‌های سفر یک روزه رئیس‌جمهوری به زاهدان بود. رییس‌جمهور در بدو ورودش در جمع خبرنگاران گفت: « بسیار خوشحالم از اینکه بار دیگر به استان مرزی و مهم سیستان و بلوچستان سفر کرده‌ام. گازرسانی به زاهدان یکی از مهمترین طرح‌هایی است که امروز افتتاح می‌شود و امید است تمام وعده های داده شده به مردم سیستان و بلوچستان به طور کامل محقق شود.» به گفته دکتر روحانی، ۵۵ طرح از مجموع طرح های وعده داده شده در سفر استانی سال ۹۳ هیات دولت به سیستان و بلوچستان محقق شده است. مسئولان باید برای محقق کردن تمام اهداف مورد نظر مردم این استان تلاش کنند.

دکتر حسن روحانی در مراسم افتتاح طرح گازرسانی به زاهدان در جمع مردم در میدان گاز این شهر نیز اظهار داشت: «این سفر سومین سفرم به استان عزیز سیستان و بلوچستان است البته سفر استانی محسوب نمی‌شود اما سفر وفای به عهد است. در سفر نخست وعده‌هایی به شما مردم عزیز دادیم و شما عزیزان نیز مطالباتی داشتید، طرح‌ها و پروژه‌هایی به مردم اعلام شد که ما همه توان و تلاش‌مان را برای اجرای آنها به کار خواهیم گرفت. بسیار خوشحالم که خیلی از وعده‌ها محقق شد و وعده‌های دیگر نیز انجام خواهد شد.


جلسه

 شبکه گازرسانی در مراکز استان‌های کشور به ایستگاه آخر رسید

گازرسانی به مرکز استان سیستان و بلوچستان صبح سه‌شنبه توسط رییس‌جمهور افتتاح شد. مردم زاهدان که در میدان گاز این شهر گرد آمده بودند، شاهد روشن شدن مشعل این میدان توسط دکتر حسن روحانی بودند. خبری خوش برای بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت این استان که سال‌های طولانی از نعمت گاز محروم بودند. در واقع زاهدان آخرین مرکز استانی در کشور است که از نعمت گاز بی‌بهره بود. دولت یازدهم از ابتدای فعالیتش، عزم خود را جزم کرده بود تا مردم این استان دور افتاده از نعمت گاز شهری برخوردار شوند و رنج سال‌ها حمل سیلندرهای گاز مایع از اهالی دور شود.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در همین خصوص گفت: «پس از روشن شدن مشعل گاز در زاهدان کلنگ بیش از ۳۰۰ کیلومتر لوله کشی گاز در درون شهر زاهدان به زمین زده شد و علاوه بر این ۳۰۰ کیلومتر، روند لوله کشی گاز به طول هزار و ۳۰۰ کیلومتر در سطح شهر زاهدان ادامه خواهد داشت.» علی اوسط هاشمی افزود: همچنین با دستور رئیس جمهوری به شرکت ملی گاز برای اتمام مطالعه خط انتقال گاز از زاهدان به زابل و عملیات گازرسانی به شهر زاهدان آغاز شد و به این ترتیب ۶۰ هزار میلیارد ریال برای گازرسانی به سیستان و بلوچستان هزینه خواهد شد.

وی ادامه داد: پروژه گازرسانی به سیستان و بلوچستان به اندازه ۲ کارخانه سیمان ایجاد اشتغال کرده است و با جریان یافتن شریان گاز در استان، کسب و کار و مشاغل جدید ایجاد شده و کمک شایانی به تاسیس کارخانجات و کارگاه‌های مختلف می‌کند. البته اهمیت فرهنگی و اجتماعی این پروژه برای ما بیشتر از اهمیت اقتصادی آن است زیرا با اتمام این پروژه لبخند را بر لبان مردمان سیستان و بلوچستان شاهد خواهیم بود.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: با نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به سیستان و بلوچستان امروز می‌توان سخن از پتروشیمی، کارخانه فولاد، گاز و کارخانه لاستیک سازی در این استان به میان آورد. در روند اجرای پروژه گاز رسانی به سیستان و بلوچستان زمینه اشتغال تعداد زیادی از جوانان جویای کار فراهم می‌شود.

البته این طرح، اهداف چندگانه‌ای را دنبال می‌کند که از جمله آنها می‌توان به گازرسانی به نیروگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، واحدهای صنعتی و احداث خطوط فرعی و شبکه‌های شهری برای مصارف خانگی، تجاری و صنعتی اشاره کرد. محمدحسن طهرانی مدیر عامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان در این خصوص اظهار داشت: «گازرسانی به تمامی شهرهای سیستان و بلوچستان نیاز به احداث خطوط انتقال گاز به طول ۱۲۲۰ کیلومتر و حدود ۲۲۰ هزار انشعاب گاز با صرف هزینه‌ای افزون بر ۲.۳ میلیارد دلار است .


جلسه

به گفته مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان، تصویب گازرسانی به ۳۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی در شهرستان‌های زاهدان، چابهار، خاش، زابل، کنارک و گازرسانی به صنایع موجود با اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از محل بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه از برکات سفر نخست دولت تدبیر و امید به این استان در سال ۹۳ بوده است.

این خط با هدف گازرسانی به خانوارهای شهری و روستایی، گازرسانی به صنایع موجود در شهرهای شمالی سیستان و بلوچستان به ویژه زاهدان و استفاده حداکثری از ظرفیت به وجود آمده در جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و به دنبال آن رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان احداث شده است. خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان به طول ۲۶۲ کیلومتر با قطر ۳۶ اینچ و با اعتبار ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از شهریور ۹۲ آغاز شد.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز استان، روند مشترک پذیری انشعابات گاز طی فرآیند چهار ساله در شهرستان زاهدان انجام خواهد شد و پنج هزار مشترک در سال ۹۵، ۳۰ هزار مشترک در سال ۹۶، ۳۰ هزار مشترک در سال ۹۷، ۲۵ هزار مشترک در سال ۹۸ و ۲۰ هزار مشترک در سال ۹۹ در سطح شهرستان زاهدان اشتراک گاز واگذار می‌شود.

امنیتی که آبادانی را به همراه آورد

در طول دولت یازدهم، استان مرزی سیستان و بلوچستان یکی از امن‌ترین دوران خود را سپری می‌کند. امنیتی که باعث جذب سرمایه‌های خارجی و بخش خصوصی و تسریع پروژه‌های عمرانی دولتی شده است. امنیتی که به گواه مسئولان و کارشناسان حاصل همیاری جمعی تمام مردم و مسئولان و دستگاه‌های مختلف است.

نکته‌ای که رییس‌جمهور نیز در جمع مردم زاهدان به آن اشاره کرد و گفت: من باید از مردم بزرگوار سیستان و بلوچستان بخاطر امنیت، آرامش و انسجام موجود تشکر کنم. امروز دیگر مرزهای شرقی ما ناامن نیست و به همت علما، طوایف و مردم و در سایه ایثار نیروهای مسلح، سپاه ما، بسیج ما، ارتش ما و نیروهای امنیتی ما همه ذهن‌ها به سیستان و بلوچستان امن برای توسعه این سرزمین و ایران عزیزمان معطوف است. به گفته رئیس جمهوری اسلامی ایران، شیعه و سنی، بلوچ و سیستانی و اقوام مختلف به جهان نشان دادند در زمانی که شعله انشقاق و فاصله ازسوی بیگانگان روشن شده در کشور ما همه مذاهب و اقوام برادرانه و متحد درکنار یکدیگر برای آبادانی کشور تلاش می‌کنند.

روزهای روشن در بزرگترین استان کشور

ثمره امنیت و تلاش دولت باعث شده تا روزهای روشنی در انتظار جنوب‌شرق کشور باشد. دکتر روحانی روز سه‌شنبه ضمن قدردانی از همه مسئولان به خاطر همه تلاش‌هایی که در اجرای طرح‌ها در استان انجام داده‌اند با اشاره به رشدی که در انتظار این استان است، گفت: همه دست در دست هم دادیم که امروز شاهد تحول باشیم و بر اساس اعلام استاندار سیستان و بلوچستان این استان در ۲ سال اخیر ۱۲۰ هزار نوجوان بازمانده از تحصیل را جذب مراکز آموزشی کرده که این کار بسیار بزرگی در زمینه علم و دانش و پرورش فرزندان این سرزمین است و از بخش بهداشت و درمان تشکر می‌کنم که از ۶ هزار پروژه سلامت در کشور ۶۰۰ پروژه یعنی ۱۰ درصد را در این استان اجرا کرده و یا در حال اجرا دارد.

رییس جمهوری تاکید کرد: در سفر نخست قول دادم برای شناسایی معادن اقدام شود که نوار ۲۰ کیلومتری از شمال تا جنوب استان طرح شناسایی انجام شود که بر اساس اعلام وزیر صنعت و معدن  و تجارت دهها معدن ارزشمند از طلا، مس و آهن و غیره در این استان وجود دارد ما باید معادن را آباد کنیم که جوانان ما مشغول به کار شوند.

وی ادامه داد: «توسعه شرق کشور و توسعه سواحل مکران از اهداف مهم دولت بوده و هست، انسجام و وحدت ملی و مذاهب و اقوام در سراسر ایران از اهداف مهم دولت بوده و امروز همین روند حاکم است و امروز شاهد تحول بزرگی در سیستان و بلوچستان و شرق کشور خواهیم بود و به زودی طرح‌های بزرگی در بندر چابهار افتتاح می‌شود به طوری که ظرفیت این بندر از ۲،۵ میلیون تن به ۸،۵ میلیون تن خواهد رسید و معنایش یک تحول بزرگ برای سیستان و بلوچستان، منطقه و کشورهای همسایه خواهد بود. 

۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۰۴