اخبار

راحتی : آلایندگی مهمترین عامل عدم دریافت گواهی معاینه فنی خودرو است

راحتی : آلایندگی مهمترین عامل عدم دریافت گواهی معاینه فنی خودرو است
قائم مقام سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اعلام کرد: 30 درصد خودروهای مردود در معاینه فنی به دلیل آلایندگی موفق به دریافت گواهی معاینه فنی نشدند و به بیان دیگر بالاترین میزان مردودی خودروها در معاینه فنی به دلیل آلایندگی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، خلیل راحتی با بیان مطلب فوق در جلسه کارگروه ملی آلودگی هوا که به ریاست معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد، ضمن ارائه گزارشی از روند اجرایی شدن سیستم یکپارچه معاینه فنی (سیمفا) در کشور، گفت: حدود جدید معاینه فنی نیز به زودی اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به برخی چالش ها و موانع برای اجرای کامل سیمفا در کشور، خواستار رفع این نواقص و موانع شد و افزود: یکی از مهمترین ویژگی های سیمفا، عدم انجام تست های بخش آلایندگی به عنوان حساس ترین قسمت سیمفا به صورت کاملا سیستماتیک و بدون دخالت انسان است.

راحتی با ارائه آمار کل خودروهایی که معاینه فنی آنها تا تاریخ 14 آذرماه سالجاری انجام شده، اظهار کرد: از کل خودروهایی که برای دریافت گواهی معاینه فنی مراجعه کرده اند، 75 درصد خودروها موفق به دریافت گواهی معاینه فنی شده اند و 25 درصد نیز تست معاینه فنی آن ها مردود اعلام شده است.

همچنین به گفته وی، پیکان بالاترین میزان رد شدگی به دلیل آلودگی را در میان مدل خودروهای مورد مراجعه به خود اختصاص داده است.

راحتی، تهران و کرمانشاه را دو استان نخست کشور در میزان مردودی خودروها برای دریافت معاینه فنی برشمرد و افزود: امکان احراز اصالت گواهی معاینه فنی برای صاحبان خودرو نیز در سیستم ایجاد شده است.

وی همچنین با اشاره به اجرای فازهای تکمیلی سیمفا طی ماه های آینده، ابراز امیدواری کرد: با رفع چالش های موجود برای معاینه فنی خودروهای گازسوز و موتورسیکلت ها شاهد موفقیت بیشتر و کاربردی تر شدن سیستم سیمفا در رفع آلودگی هوا کشور باشیم.

۱۹ دی ۱۳۹۵ ۰۷:۲۲