اخبار

توضیحات خندان دل در خصوص جلسه شورای عالی ترافیک کشور و پرداخت مطالبات شهرداری ها

توضیحات خندان دل در خصوص جلسه شورای عالی ترافیک کشور و پرداخت مطالبات شهرداری ها
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور درخصوص مصوبات نشست 15 دی این شورا گفت: این نشست تمرکز خود را به مسایل و مشکلات ترافیکی شهر تهران معطوف کرد. بویژه اینکه در مدت اخیر شاهد افرایش مشکلات ترافیکی شهر هستیم.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، هوشنگ خندان دل که چهارشنبه 15 دی در پایان صد و سی و سومین نشست شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور که با حضور وزیر کشور، معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، جانشن فرمانده نیروی انتظامی تشکیل شد، در جمع خبرنگاران سخن می گفت اظهار کرد: در این جلسه به طور مبسوط که حدود دو ساعت و نیم طول کشید، نقطه نظرات مختلف اعضا مطرح و بر نکاتی تاکید شد؛ از جمله استفاده بیشتر و وسیع تر از ظرفیتی که به عهده شورای ترافیک شهر تهران است و به موجب قانون این شورا با مسئولیت شهردار تهران و برخی از اعضا تشکیل می شود.

وی گفت: مقرر شد این شورا در فاصله زمانی کوتاهتری تشکیل جلسه دهد و نتایج تصمیمات گرفته شده را به دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور منعکس کند. علاوه بر آن در مورد تنظیم ساعات کار اصناف، مسایل مربوط به محدوده نمایشگاه بین المللی، کمک به حمل و نقل عمومی شهر تهران نظیر مترو و اتوبوس ها تاکیداتی صورت گرفت.

وی ادامه داد: از شورای شهر تهران درخواست شد که توجه بیشتری برای تامین نیازهای مالی این عرصه ها صورت داده شود. بر گسترش و تعمیق کنترل هوشمند ترافیک در سطح شهر تهران از طریق نصب دوربین های بیشتر و تابلوهای اطلاع رسانی بیشتر تاکید شد.

خندان دل بیان کرد: تصمیم گرفته شد به سمت اینکه شاخصی برای اعلام روزانه ترافیک شهر تهران طراحی و اعلام شود پیش برویم و به هر حال همه اعضا اعلام کردند که در حوزه های مختلف آمادگی برای سرعت دادن به تصمیمات وجود دارد.

وی افزود: با توجه به موضوعات مطرح شده، قرار شد اینها توسط شورای ترافیک شهر تهران که طی یک ماه آینده برای هر کدام از آنها برنامه های عملیاتی تهیه شود و برای تصویب نهایی به شورا ارائه شوند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص نمایشگاه سئول و نظر وزیر کشور مبنی بر اینکه اگر برنامه زمان بندی دقیقی ارائه نشود در جلسه بعدی جلوی برگزاری نمایشگاه در سئول را می گیرد، اظهار داشت: با وجود اینکه به طور نسبتا مفصلی درباره اینکه زمینه های ترافیکی و ایجاد بار ترافیکی نمایشگاه را در آن منطقه کاهش دهیم با دست اندرکاران صحبت کردیم. برای اینکه این عملیاتی شود از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست شد که اینها را به طور مکتوب و در قالب یک برنامه عملیاتی ارائه کنند و اگر این برنامه ای که ارائه می شود کاملا به طور محسوسی مشکلات ترافیکی منطقه را تقلیل ندهد نسبت به جابه جایی آن اقدام خواهد شد.

خندان دل در ادامه از اختصاص دو هزار و 500 میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات شهرداری های سراسر کشور از نهادهای مختلف توسط دولت خبر داد.

وی افزود: با پرداخت مطالباتی که شهرداری ها از دستگاه های دولتی داشته و در مقابل بدهی هایی که دستگاه های دولتی به شهرداری ها دارند، بتوانیم زمینه کمک بیشتر مالی را به بخش های حمل و نقلی فراهم کنیم که مورد تایید و تاکید وزیر کشور قرار گرفت.

خندان دل گفت: قرار شد با استفاده از ظرفیت کمیسیون خاص کلانشهرها که در دولت وجود دارد، نسبت به عملیاتی کردن آن اقدام شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور ادامه داد: به طور کلی بنا به تمام تصمیماتی که در جلسه امروز گرفته شد قرار شد برنامه های عملیاتی آن حداکثر تا یک ماه آینده ارائه شود.

خندان دل گفت: براساس گزارش های اولیه ای که داریم در مجموع حدود دو هزار میلیارد تومان میزان مطالبات شهرداری ها است و در مقابل هم تصمیماتی که اتخاذ شده برای پرداخت بیش از این عدد در دولت تصمیم گرفته شده و این عدد برای کل کشور است که شهرهای بزرگتر رقم های بزرگتری دارند.

وی افزود: مطابق اطلاعاتی که ما داریم نزدیک به دو هزار میلیارد تومان میزان مطالباتی است که شهرداری ها از بخش های مختلف اعم از نیروهای نظامی و انتظامی و دستگاه های دولتی و غیره دارند که این مربوط به تمام شهرداری های کشور است و در مقابل دولت هم دو هزار و 500میلیارد تومان به این امر اختصاص داده که عملیاتی شود.

خندان دل در این راستا گفت: به همه شهرداری ها از جمله تهران در این چارچوب توجه می شود
۱۶ دی ۱۳۹۵ ۰۷:۳۷