اخبار

جلسه هماهنگی نوسازی ناوگان بار درونشهری کلانشهرها تشکیل شد

جلسه هماهنگی نوسازی ناوگان بار درونشهری کلانشهرها تشکیل شد
قائم مقام سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از آغاز فرایند نوسازی ناوگان بار درونشهری در اجرای مصوبه دولت در زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر کلانشهرها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، خلیل راحتی که صبح دوشنبه 13 دی در جمع مدیران حمل و نقل بار کلانشهرها و در جلسه هماهنگی نوسازی ناوگان بار درونشهری کلانشهرها سخن می گفت، افزود: موضوع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها از دغدغه های جدی دولت است و طی چند ماه اخیر در این خصوص تصمیمات مهمی اتخاذ و ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه به موجب یکی از مصوبات دولت، 22 هزار میلیارد ریال تسهیلات به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر کلانشهرها اختصاص می یابد، اظهار کرد: به موجب این مصوبه در راستای اجرای برنامه یک ساله جایگزینی خودروهای فرسوده حمل ونقل عمومی در برنامه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است مبلغ 22 هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ 20 درصد را از طریق بانک های عامل برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر کلانشهرها اختصاص دهد.

راحتی همچنین به ارائه پیشنهادهای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر کلانشهرها شامل اتوبوس گازسوز، مینی بوس، کامیون، کامیونت و وانت گارسوز به جلسه کارگروه اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها اشاره نمود و گفت: طرح نوسازی ناوگان حمل بار شهری در آینده نزدیک اجرایی می شود و این موضوع نیازمند توجه و پیگیری ویژه شهردای ها برای استفاده از شرایط پدیدآمده برای نوسازی است.

وی در ادامه با اشاره به جریمه شدن خودروهای فاقد معاینه فنی توسط دوربین های پلاک خوان و مردودی خودروهای قدیمی در آزمایش های مربوط به معاینه فنی؛ از شهرداری ها خواست تا توجه ویژه ای به نوسازی خودروهای فعال در بخش خدمات شهری شهرداریها داشته باشند.

راحتی همچنین اعلام کرد: موضوع نوسازی ناوگان بار درونشهری کلانشهرها و شهر اراک توسط اتحادیه اتوبوسرانی های شهری کشور پیگیری می شود و لازم است به منظور پیش برد منطقی امور، همکاری و تعامل مستمری در این خصوص بین این اتحادیه، معاونت امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرای کشور و شهرداری های ذیربط وجود داشته باشد.

وی در ادامه به موضوع تخصیص سوخت ناوگان دیزل باری و مسافری درون‌شهری بر اساس پایش پیمایش هم اشاره نمود و گفت: از مهر ماه 1396 سوخت خودروهای حمل بار به میزان پیمایشی که از سوی شهرداری ها تائید می شود به آنها اختصاص می یابد و این موضوع با توجه به ضرورت جلوگیری از قاچاق سوخت از اولویتهای دولت می باشد و ضرورت دارد اقدامات لازم در بخش ساماندهی حمل بار با توجه به درامدهای پایدار آن در کنار نوسازی ناوگان حمل بار شهری هم از سوی شهرداری ها پیگیری و اجرایی شود.

در این نشست معصومی معاون امور شهرداری ها و جعفرپور مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی وترافیک شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، محمدیان دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور، مسلم خانی مدیرعامل اتحادیه اتوبوسرانی های شهری کشور نیز حضور داشتند و مدیران حوزه بار شهرداری کلانشهرها نظرات خود را مطرح ساختند و به پرسشهای آنان پاسخ داده شد.

در این نشست معصومی معاون امور شهرداری ها و جعفرپور مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی وترافیک شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، محمدیان دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور، مسلم خانی مدیرعامل اتحادیه اتوبوسرانی های شهری کشور و ضامنی مدیر اجرایی طرح نوسازی ناوگان بار شهری کلانشهرها نیز حضور داشتند و مدیران حوزه بار شهرداری کلانشهرها نظرات خود را مطرح ساختند و به پرسشهای آنان پاسخ داده شد.

۱۴ دی ۱۳۹۵ ۰۹:۱۷