اخبار

نشست تشریح دستورالعمل ماده 3 آئین نامه اجرای نحوه انجام معاینه فنی تشکیل شد

نشست تشریح دستورالعمل ماده 3 آئین نامه اجرای نحوه انجام معاینه فنی تشکیل شد
نشست تشریح و بررسی دستورالعمل ماده 3 آئین نامه اجرای نحوه انجام معاینه فنی با حضور مدیران کل دفاتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل ترافیک استانداری ها صبح سه شنبه هفتم دی ماه در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ، در این جلسه، امیر جعفر پور مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان گفت: دستورالعمل ماده 3 آیین‌نامه اجرایی نحوه انجام معاینه و صدور برگ معاینه فنی خودرو پس از حدود یک سال جلسات تخصصی و ده جلسه اصلی کارگروه مربوطه با حضور دستگاه های اجرای مرتبط نهایی و از سوی وزیر محترم کشور به استانداران ابلاغ شد.

وی در خصوص این دستورالعمل گفت: تهیه دستورالعمل ماده 3 آیین‌نامه اجرایی نحوه انجام معاینه و صدور برگ معاینه فنی خودرو با استناد به بند 5 ماده 32 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت مصوب 1380و ماده 5 قانون جلوگیری از آلودگی هوا مصوب سال 1374و تصویب‌نامه کاهش آلودگی هوا مورخ 10/02/1393و سایر مقررات مربوط به معاینه فنی خودرو و نحوه تشکیل مراکز مربوط، در دستور کار قرار گرفت.

وی اضافه کرد: بر اساس مصوبه 14 دی 1393 هیأت وزیران، کارگروهی با مسئولیت وزارت کشور و عضویت وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد ایران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برای تهیه دستورالعمل ذکر شده تشکیل شد و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به نمایندگی از وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی، در راستای انجام تعهدات تبیین شده در ماده 3 این تصویب نامه با موضوع آیین نامه اجرایی نحوه انجام معاینه وصدوربرگ معاینه فنی خودروها و نیز بهبود وضعیت انجام معاینه فنی مؤثر در کشور، اقدام به بازبینی دستورالعمل ماده 3 آئین نامه اجرایی نحوه انجام معاینه و صدور برگ معاینه فنی خودرو نمودند.

وی در ادامه گفت: دستورالعمل ماده 3 آیین‌نامه ذکر شده با موضوع ایجاد، تشخیص صلاحیت، اختیارات، نحوه صدور مجوز و نظارت بر مراکز معاینه فنی مجاز و قسمت هایی که باید مورد معاینه قرار بگیرند، توسط کارگروهی با مسئولیت وزارت کشور و عضویت وزارتخانه های راه وشهرسازی؛ صنعت، معدن و تجارت؛ سازمان حفاظت محیط زیست؛ سازمان ملی استاندارد ایران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، طی جلسات متعدد کارشناسی در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تهیه و تدوین شده است.

جعفرپور افزود: این دستورالعمل شامل 9 بخش است که عناوین آنها به این شرح است:" بخش اول: تعاریف و اصطلاحات"، "بخش دوم: ضوابط ایجاد مراکز معاینه فنی سبک، سنگین و تشخیص صلاحیت متقاضیان"، "بخش سوم: نحوه صدور، تمدید، تعلیق و ابطال موافقت اولیه و مجوز فعالیت"، "بخش چهارم: تأسیسات و تجهیزات و نحوه درجه‌بندی مراکز و خطوط معاینه فنی"، "بخش پنجم: ضوابط به کارگیری و آموزش کاربران و کارشناسان مراکز معاینه فنی"، "بخش ششم: طبقه‌بندی وسایل‌نقلیه"، "بخش هفتم: روش آزمون و قسمت‌هایی که باید در وسایل‌نقلیه مورد معاینه قرار گیرند" ،"بخش هشتم: نحوه نظارت و تشخیص تخلفات مراکز معاینه فنی" و "بخش نهم: سایر مقررات".

وی همچنین گفت: این دستورالعمل دارای هشت پیوست تخصصی می باشد که عناوین آنها عبارتست از: جداول تخصصی موضوع، کاربرگ‌ها، کاربرگ‌های ارزیابی مراکز معاینه فنی، ضوابط بکارگیری و آموزش کاربران و کارشناسان مراکز معاینه فنی سنگین، ضوابط بکارگیری و آموزش کاربران و کارشناسان مراکز معاینه فنی سبک، روش آزمون و قسمت‌هایی که باید در وسایل‌نقلیه سنگین مورد معاینه قرار گیرند، روش آزمون و قسمت‌هایی که باید در وسایل‌نقلیه سبک مورد معاینه قرار گیرند، روش بازرسی و آزمون ادواری سامانه گازسوزخودروهای سبک و سنگین.

جعفرپور با تشریح دستورالعمل ماده 3 آئین نامه اجرای نحوه انجام معاینه فنی توضیحاتی در خصوص نحوه صدور، تمدید، تعلیق و ابطال موافقت اولیه و مجوز فعالیت ارائه کرد.

"تاسیسات و تجهیزات و نحوه درجه بندی مراکز و خطوط معاینه فنی"، "طبقه بندی وسایل نقلیه"، "روش آزمون و قسمت های مورد بازدید در وسایل نقلیه" و "نحوه نظارت و تشخیص تخلفات مراکز معاینه فنی" از مواردی بود که مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور توضیحاتی را در خصوص آنها بیان داشت.

در ادامه گزارشی هم در خصوص عملکرد سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران(سیمفا) از سوی متولی معاون اتحادیه سازمان های حمل و نقل همگانی کشور بیان و به پرسشهای حاضران پاسخ داده شد.

در ادامه دکتر هیربد معصومی معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور طی سخنانی در خصوص اهمیت معاینه فنی گفت: خسارات جانی و مالی ناشی از وقوع تصادفات در محورهای درون و برون شهری و همچنین آلودگی هوای ناشی از نقص فنی خودروها، انجام معاینه فنی را برای تمامی خودروها لازم و ضروری کرده است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص معاینه فنی و راه اندازی سامانه سیمفا و اتصال آن به سایر سامانه ها، انجام این اقدامات و تلاش ها و پی گیریهای صورت گرفته را با اهمیت برشمرد و گفت: اجرای این سامانه از مهمترین اقدامات عملی می باشد که در طول سالهای گذشته برای مقابله با آلودگی هوا و همچنین ارتقای سطح ایمنی انجام شده است.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه با توجه به اینکه معاینه فنی به سلامت شهروندان مرتبط می شود، بر جدی گرفتن اقدامات تکمیلی بعدی مرتبط با سیمفا و معاینه فنی از سوی استانداری ها و شهرداری ها تاکید نمود.

معصومی گفت: حضور به موقع خودروها در مراکز معاینه فنی، اعمال  نظارت دقیق و قانونی بر فرآیندهای این حوزه توسط استانداری ها و ارتباط مستمر استانداری ها با شهرداری ها از اولویت های اصلی مربوط به این حوزه است.

۸ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۲۹