اخبار

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی با حضور نماینده محترم مجلس شورای اسلامی در شهرستان های سراوان،سیب و سوران و مهرستان ،مدیر کل ورزش و جوانان و معاون ایشان،مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری،مدیر بیمه اجتماعی روستاییان و کشاورزان ک عشایر استان،معاون عمران و برنامه ریزی فرماندار و سایر مسئولان استانی و شهرستانی در روستای سینوکان برگزار گردید.
  بخشداری جالق و اداره ورزش و جوانان شهرستان سراوان با همت بلند دهیاران و شوراهای اسلامی و معتمدین روستای سینوکان جشنواره بازی های بومی محلی برگزار و در آغاز مراسم عبدالحکیم شاهمیری بخشدار جالق ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور مدیران استانی و شهرستانی و معتمدین و شوراها به نقش و جایگاه ورزش های بومی و محلی در فرهنگ تاریخ و کهن بلوچستان و بخش جالق اشاره و این ورزش ها را علاوه بر قابلیت های ورزشی موجب افزایش نشاط اجتماعی و سر زندگی در جامعه خواهند شد و خواستار احیا و تدوین و قوانین و ثبت آن شدند.
◀️وی نیازمندیهای ورزشی بخش از جمله نیاز روستای سینوکان به زمین چمن مصنوعی و فضاهای ورزشی،کمبود شدید امکانات و سالن ورزشی در شهر جالق و نیاز روستاهای کله دین ،فهره و ای بیک،کوپک ناهوک،روستاهای نوار مرز به فضای ورزشی را بیان و خواستار عنایت ویژه مدیر کل ورزش و جوانان به بخش جالق با توجه به مرزی بودن آن شدند.
◀️در ادامه وی با تشکر از مدیر کل دفتر روستایی و شوراها که علی الرغم جلسات برنامه ریزی شده استانی به بخش جالق و در این مراسم حضور یافتند، گزارشی از حوزه دهیاری ها ارایه کردند.
  بخشدار جالق به کارهای انجام شده از جمله ایجاد بوستان پارک ها،جدول گذاری و آسفالت، جمع آوری فاضلاب ،احداث ساختمان دهیاری سینوکان اشاره و خواستار تامین اعتبار پرژه های نیمه تمام دهیاری ها شدند.
     آرش جمالزهی مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری ضمن اظهار مسرت  از حضور در بخش جالق سخنانی در مورد نقش شوراها و دهیاران در توسعه روستاها،خواستار هم افزایی و تعامل دستگاههای اجرایی با شوراها و دهیاران شدند.
     وی همچنین یک دستگاه کامیون خاور ایسوزو به دهیاری سینوکان اختصاص دادند که با تشویق حاضرین روبه رو شدند و در بازدیدی که از پروژه های دهیاری های ناهوک داشتند مبلغ 200/000/000 ریال برای روشنایی معابر مجموعه گردشگری ،تفریحی ناهوک تخصیص دادند که جای تشکر و قدر دانی دارد.
◀️شاقوزایی مدیر بیمه اجتماعی روستاییان،کشاورزان و عشایر استان هم طی سخنانی به نقش بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر در جامعه روستایی پرداخت و آن را حامی اصلی این عزیزان عنوان کردند و خواستار استفاده از این فرصت جهت توسعه جامعه روستایی و عشایری شدند.
   آقای درازهی نماینده شهرستان های سراوان، سیب و سوران و مهرستان نیز طی سخنانی کوتاهی و تشکر از عوامل برگزاری جشنواره زنده نگهداشتن سنت ها را ضروری دانستند و بر حمایت از جوانان تاکید کردند.
    حسین ثوری مدیر کل ورزش و جوانان با اظهار خوشحالی از حضور در این مراسم و در بین اهالی بخش جالق و روستای سینوکان توضیحاتی در مورد ورزش های بومی محلی و لزوم احیای آن ارایه نمودند و استان سیستان و بلوچستان را یکی از غنی ترین استان ها در ابن مورد برشمردند که در سال 94 حایز رتبه اول کشور شدند.
مدیر کل ورزش و جوانان قول احداث یک چمن مصنوعی در روستای سینوکان و شهر جالق و همچنین تعویض کف پوش سالن ورزشی شهر جالق را به مردم بخش دادند که موجب خوشحالی حاضرین و تشویق وی شد.
     وی همچنین در بازدید از کمپ گردشگری ناهوک قول احداث مهمانسرا با پنج اتاق رو دادند و اظهار داشتند که از این به بعد من اهل ناهوک هستم و با رایزنی های صورت گرفته ان شاء الله برگزاری جشنواره بازی های بومی محلی 48 بخشداری استان بهمراه مجمع نمایندگان استان و کلیه مدیران استان در دهستان زیبای ناهوک بخش جالق در شهریورماه برگزار خواهد شد.

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی3

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی4  

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی1   

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی5

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی2   

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی6  

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی7  

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی8  

جشنواره بزرگ بازی های بومی محلی9

 

 

۲۵ اَمرداد ۱۳۹۵ ۰۸:۲۲