اخبار

بازدید از طرح آبیاری به مزارع سیستان و کارگروه آب و کشاورزی استان

بازدید از طرح آبیاری به مزارع سیستان و کارگروه آب و کشاورزی استان
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، معاون آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی ، ریاست سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور ، معاون آبفای کشور به همراه معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و جمعی از مدیران و مسئولان استانی از پروژه های عمرانی منطقه سیستان به خصوص طرح آبرسانی به 46 هزار هکتار زمین های کشاورزی بازدید به عمل آوردند .

      معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، معاون آب وخاک  وزارت جهاد کشاورزی ، ریاست سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور ، معاون آبفای کشور به همراه معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و جمعی از مدیران و مسئولان استانی از پروژه های عمرانی منطقه سیستان به خصوص طرح آبرسانی به 46 هزار هکتار زمین های کشاورزی بازدید به عمل آوردند .

       سید حمید پورمحمدی اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی‌هایی که صورت گرفته حل مشکلات آب و کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در دستور کار است و تمام اهتمام ما رفع مشکلات این منطقه خواهد بود.

       وی در زمینه اجرای طرح آبیاری 46 هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه سیستان گفت: با توجه به اینکه بار منابع آبی در اجرای طرح آبیاری 46 هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه سیستان به کشور افغانستان است باید ساز و کار را به گونه ای جهت دهیم تا مخاطرات منابع آبی را به حداقل برسانیم.

       معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ادامه داد : برای رفع مشکلات حوزه آب و کشاورزی منطقه باید به صورت یک پارچه، هماهنگ و سازمان یافته عمل کرد.

      این مسؤول ادامه داد: الگوی کشت دقیقی بنا به اقتضای منطقه وجود ندارد که این مهم یک آسیب است.

      پورمحمدی با تاکید بر اینکه میزان بهره‌برداری از امکانات و منابع است امری مهم است گفت: نطام بهره‌برداری هنوز مطمئن نیست و ممکن است با چالش‌های فراوانی در آینده رو به رو شود.

      وی تأکید کرد:  سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور کمک های بسیار زیادی را در راستای رفع مشکلات مالی طرح های این استان انجام خواهد داد.

       وی گفت: تمام منابع مالی طرح 46 هزار هکتاری دشت سیستان در اختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار دارد و هفته ای 2 نشست در این زمینه برگزار تا موانع پیش روی این طرح برداشته شود.

     

       معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: الگوی کشت مناسب با شرایط دشت سیستان باید مورد توجه قرار گیرد تا برای کشاورز سود دهی زیادی داشته باشد بنابراین یکی از ضرورت های اصلی این منطقه به شمار می آید.

       پور محمدی اظهار داشت: تامین آب مطمئن برای مهار ریزگرد ها در سیستان یکی از چالش های مهمی است که در این طرح وجود دارد که باید به دنبال تامین آب مطمئن باشیم.

     
       پور محمدی بیان کرد: لایه روبی رودخانه ها که به دریاچه هامون در سیستان منتهی می شود در دستور کار قرار دارد تا این کار هرچه سریعتر انجام شود.

      وی بیان کرد: 50 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور برای مهار ریزگردها در دستور کار قرار دارد.

    

       پورمحمدی بر ضرورت ارتقای سطح نظارت در اجرای طرح تأکید کرد و گفت: نظارت بر کار نیز از مباحثی است که باید به آن توجه ویژه ای شود تا از بروز خطا جلوگیری شود.

      پورمحمدی تشریح کرد: در سال گذشته در بحث آب شرب روستایی حرکت مناسبی برای این استان انجام شد به گونه ای که از محل منابع صندوق توسعه ملی 4 برابر متوسط سایر استان‌ها برای این استان منابع مالی در نظر گرفته شد و در زمینه آب شهری نیز باید تلاش شود تا آب مطمئن و مستمر در اختیار مردم قرار گیرد.

      خداکرم جلالی  درجلسه کارگروه آب و کشاورزی گفت : کشور ایران جز 10 کشور اول جهان به دلیل داشتن تجربه بیابان زدایی است به گونه ای که 20 میلیون هکتار فرسایش بادی در کشور وجود دارد که هفت میلیون هکتار کانون بحرانی و 3 میلیون هکتار کانون بحرانی درجه یک است که بخشی از آن در سیستان و بلوچستان است.

      وی افزود: دولت اقدامات خوبی در 50 هزار هکتار انجام داده که با توجه به شرایط اقلیمی منطقه باید برای حفاظت و پایداری این اراضی اقدامات مهمی صورت گیرد.

       این مسؤول ادامه داد: بخش قابل توجه گرد و غبار ها در سیستان از کشور همسایه است که برای رفع این پدیده باید مطالعاتی جامع با هماهنگی دو کشور صورت گیرد.

       رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری افزود: تالاب هامون در انتهای حوزه آبخیزداری است و 90 درصد آن در افغانستان است

       وی بیان کرد: اراضی رها شده در سیستان نیز مشکل دیگری است که باید با مشارکت مردم، هدایت و مدیریت استانداری برای تعیین تکلیف آنها چاره اندیشی شود.

      رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری به پروژه منارید اشاره کرد و گفت: مدل منارید بهترین الگوی توسعه روستایی در کشور است که با همکاری همه دستگاه‌ها و توجه به مسائل منطقه با رویکرد جامع‌نگری و مشارکت مردم موفق بوده است.

      علی اوسط هاشمی در کارگروه آب و کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: باید با نگاهی برابر برای رفع مشکلات منطقه اقدام کنیم تا بدهکار مردم نباشیم.

     وی افزود: امروز برنامه‌ها برپایه عدالت‌محوری و توازن منطقه‌ای نیست که تلاش مضاعف برای محقق شدن این مهم امری ضروری است.

     استاندار گفت : در زمینه منابع آبی با ضعف مدیریتی جدی روبه رو هستیم که باید این روند اصلاح و به سمت مطالبه‌گری برای محقق شدن خواسته‌های به حق مردم تلاش کنیم.

     هاشمی بیان کرد: سیستان و بلوچستان بحرانی‌ترین استان آبی کشور است و امروز باید فقدان برنامه و نگاه ضعیف و مسئولانه نسبت به مباحث آب را بپذیریم.

     وی گفت: باید نگاهی ویژه و خاص به سیستان و بلوچستان داشت و با تدبیری مناسب برای مقابله با توفان‌های شن مشکلات موجود در منطقه را به حداقل برسانیم.


آبرسانی به مزارع سیستان


 

 

 

 

 

۱۳ اَمرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۵۹