اخبار

تجهیز دوربین‌ها به سامانه سیمفا تا اواخر مهرماه

تجهیز دوربین‌ها به سامانه سیمفا تا اواخر مهرماه
مهندس قیصر دبیر ستاد ملی معاینه فنی خودرو‌های سبک کشور گفت: سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) یک دستاورد بزرگ است که عملکرد مراکز معاینه فنی را نظارت و بررسی می‌کند.
سعید قیصر در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو اظهار داشت: طراحی سامانه سیمفا زیر نظر ستاد ملی معاینه فنی برای نظارت بر مراکز معاینه فنی خودروهای سبک با هدف ثبت آنلاین مراحل انجام آزمون‌های فنی خودروها، ثبت و ضبط وقایع و نظارت ویدئویی صورت پذیرفته است.

وی در خصوص اهداف سامانه سیمفا اذعان داشت: حفظ سلامت سرنشین، اطمینان از سلامت خودرو، افزایش ایمنی تردد، کاهش تصادفات، کاهش آلودگی هوا و در نهایت حفظ و حراست از سرمایه ملی و صرفه‌جویی اقتصادی ملی از اهداف این سامانه به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: با توجه به ضرورت فعال‌سازی این سامانه در کلیه مراکز معاینه فنی تلاش خواهد شد در آینده نزدیک با رفع موانع و مشکلات فنی به ویژه تقویت خطوط ارتباطی و خطوط اینترنتی شاهد نصب و راه‌اندازی سیستم نظارت تصویری باشیم.

قیصر در خصوص اجرا و طراحی سامانه سیمفا تصریح کرد: ستاد ملی معاینه فنی وظایف خود را در راستای اجرای دستورالعمل ماده سه آیین‌نامه اجرایی، انجام بازدیدهای فنی و صدور برگه معاینه فنی خودروهای سبک و حصول اطمینان از روند اجرای معاینه فنی خودروها توسط مراکز معاینه فنی خودروهای سبک در دو بخش نظارتی و اطلاع‌رسانی، طراحی و به انجام می‌رساند.

 وی در ادامه گفت: تدوین دستورالعمل جدید معاینه فنی خودروها در دست اقدام است و به زودی آزمون‌های معاینه فنی خودروهای گازسوز، آزمون آلایندگی موتورسیکلت، آزمون‌صدا، آزمون چراغ‌های خودرو و دیاگ در دور تند و کند به سایر آزمون‌ها افزوده می‌شود.

وی با اشاره به شروع تعطیلات تابستانی و تشویق رانندگان برای اخذ معاینه فنی اظهار داشت: تشویق یعنی نظارت مستمر و جلوگیری از هرگونه حادثه‌ای. پلیس یک عامل بازدارنده برای خودروهای در حالت تعویق و فاقد معاینه فنی است  و همه مراکز معاینه فنی مجهز به این سامانه در خدمت مالکین خودروها می‌باشند.

وی در پایان با اشاره به گام نهایی معاینه فنی خودروها افزود: مراکز معاینه فنی به صورت مکانیزه و آنلاین توسط دوربین‌ها، دیتاها را به سامانه سیمفا منتقل می‌کنند و  باید تا اواخر مهرماه تمام مراکز معاینه فنی به سامانه سیمفا مجهز شوند تا دخالت دست و اعمال فیزیکی حذف گردد.

۶ اَمرداد ۱۳۹۵ ۰۸:۱۲