اخبار

تفاهم نامه چند جانبه در راستای توانمندسازی روستاهای استان

تفاهم نامه چند جانبه در راستای توانمندسازی روستاهای استان میان پارک علم وفناوری، دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، صندوق کارآفرینی امید و مرکز کارآفرینی دانشگاه سیستان و بلوچستان به امضا رسید.
این جلسه با حضور مهندس جمالزهی مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، دکتر شهیکی تاش ریاست پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان و مهندس دینارزهی رییس صندوق کارآفرینی امید در تاریخ 21/4/95 درمحل سالن کنفرانس پارک علم و فناوری استان برگزار گردید.
دکترشهیکی تاش در ابتدای این جلسه ضمن خوش آمد گویی و اظهار خوشنودی از تشکیل این جلسه افزودند: در راستای اهداف سند چشم انداز و سیاست های کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و نیز با توجه به وجود ظرفیت های غنی در محیط های روستایی و حمایت از افراد توانمند در روستاهای استان می توان از مهاجرت روستاییان به شهر ها جلوگیری نمود. همچنین با وجود ظرفیت های فراوان روستاهای استان در زمینه های کشاورزی، کشت گیاهان دارویی و تولیدات صنایع دستی می توان با حمایت از روستاییان اشتغال پایداری را در این حوزه ها ایجاد کرد ، ریاست  پارک علم و فناوری ادامه داد: کارآفرینی و ایجاد کسب و کارهای ارزش آفرین و دانش محور روستایی یکی از راه حل های برون رفت از معضل بیکاری است که این مهم باعث افرایش تولید داخلی خواهد شد. هدف از انعقاد این تفاهم نامه حمایت از تولید و اشتغال در بخش مشاغل روستایی به منظور راه اندازی کسب و کارهای بازار محور در محیط های خانگی و روستایی می باشد .
در این تفاهم نامه پارک علم وفناوری متعهد به آموزش کارآفرینان روستایی، برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی بازار محور متناسب با نیاز صاحبان مشاغل، آماده سازی صاحبان مشاغل روستایی برای ورود به مرحله ایجاد کسب و کار دانش بنیان از طریق حمایت های مشاوره ای، بازاریابی و ایجاد کانون توسعه و ترویج کارآفرینی روستایی می شود.
در این جلسه مهندس دینارزهی رئیس صندوق کارآفرینی امید عنوان کردند: حمایت از اشتغال پایدار و بخصوص اشتغال در حوزه روستایی از جمله اهداف اصلی صندوق کارآفرینی امید می باشد و در این تفاهم نامه صندوق کارآفرینی امید نیز نسبت به تخصیص اعتبار لازم برای راه اندازی کسب و کارهای معرفی شده از سوی کمیته هماهنگی،همراهی، مراقبت و نظارت بر راه اندازی و تثبیت واحدهای کسب و کار پس از پرداخت تسهیلات، مشارکت در برگزاری نمایشگاه ها ، جشنواره ها، کارگاه های آموزشی و... با همکاری سایر طرفین متعهد گردید.
مهندس جمالزهی مسئول دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری امضاء این تفاهم نامه را بارغه امیدی برای روستاییان دانست و افزود با توجه به همت و نظارت پارک علم و فناوری در چند سال آینده در روستاهای استان سیستان و بلوچستان شاهد اشتغال پایدار با ارزش افزوده بالا خواهیم بود . در راستای این تفاهم نامه این دفتر متعهد به شناسایی و انتخاب پنج روستا به صورت پایلوت با توجه به مزیت های مکانی و پتانسیل گردشگری، برگزاری جلسات متعدد با دهیاران و بخشداران و اعضای شورای روستا و ترغیب آن ها جهت همکاری با صاحبان ایده روستایی، کمک به ایجاد دفتر کانون توسعه کارافرینی روستایی در دهیاری های پایلوت، کمک در تامین منابع جهت تولید محتوا و دوره های آموزشی و کارگاه های مورد نیاز کارافرینان روستای و ایجاد اتاق فکر توسعه روستایی خواهد شد.
در پایان جلسه پس از امضای تفاهم نامه چند جانبه دکتر شهیکی تاش ریاست پارک علم و فناوری، انعقاد این تفاهم نامه را گامی موثر و مفید در راستای رسیدن به مفهوم دقیق روستای کارآفرین دانستند.

۲۳ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۴۶