اخبار

دبیرشورای عالی ترافیک کشور: عزم دولت برای کاهش آلودگی هوا و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی جدی است

دبیرشورای عالی ترافیک کشور: عزم دولت برای کاهش آلودگی هوا و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی جدی است
دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور گفت: عزم دولت برای اجرای طرح‌های کاهش آلودگی هوا به ویژه در کلان‌شهرها و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری جدی است.
به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، پوریا محمدیان که صبح دوشنبه 28 تیر در جلسه کارگروه‌های مرتبط با حمل و نقل شهری در  سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور سخن می‌گفت، افزود: موضوع کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها از دغدغه‌های جدی مقامات ارشد دولت است و تصمیمات مهم مختلفی در این خصوص طی چند ماه اخیر اتخاذ و ابلاغ شده و موضوعات مرتبط به طور مرتب در دولت بررسی می‌شود.

وی با اشاره به اجرای طرح نوسازی ناوگان تاکسی‌رانی شهری با حمایت دولت طی ماه‌های اخیر، از اغاز طرح نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهری در آینده نزدیک خبر داد و گفت: برنامه اجرایی نوسازی اتوبوس‌های فرسوده باید به زودی تهیه و ارائه شود.

وی افزود: برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دولت برای کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها که تیرماه برای اجرا ابلاغ شد، دربرگیرنده موضوعات بسیار مهمی در حوزه حمل و نقل عمومی شهری است و تکالیف مختلف دستگاه‌های اجرایی هم در آن به طور صریح و شفاف مشخص شده است.

 محمدیان در ادامه گفت: یکی از تکالیف وزارت کشور در این زمینه، تصویب و اجرایی شدن طرح LEZ (محدوده کاهش آلودگی هوا) از طریق شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور است که این موضوع در اخرین جلسه شورا مطرح و تصمیماتی برای اجرای آن در تهران گرفته شد.

وی از تعیین جریمه برای تردد خودروهای فرسوده در کلان‌شهرها خبر داد و گفت: مکانیسم‌های بازدارنده عاملی است برای هدایت این خودروها به سمت نوسازی.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور همچنین از تشکیل جلسات تخصصی کارگروه اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها در روزهای سه‌شنبه در دولت با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و همچنین نمایندگان تام‌الاختیار شهرداری کلان‌شهرها در معاونت اجرایی نهاد ریاست جمهوری خبر داد.

وی همچنین از پیگیری موضوع کاهش تقاضای سفر با حضور نمایندگان دستگاه‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد.

۳۰ تیر ۱۳۹۵ ۰۸:۰۵