اخبار

برگزاری نشست هم‌اندیشی در خصوص تجهیز مراکز معاینه فنی خودروهای سبک کشور به دوربین پلاک‌خوان

برگزاری نشست هم‌اندیشی در خصوص تجهیز مراکز معاینه فنی خودروهای سبک کشور به دوربین پلاک‌خوان
روز چهارشنبه دوم تیرماه سال جاری نشست هم‌اندیشی و تبادل‌نظر درخصوص تجهیز مراکز معاینه فنی خودروهای سبک سراسر کشور در اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور برگزار گردید.

صبح امروز جلسه هم‌اندیشی پیرامون تجهیز مراکز معاینه فنی به دوربین پلاک خوان با حضور مهندس قیصر مدیرعامل اتحادیه، دکتر حسینی‌منش مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران، مهندس کیان ارثی معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک فن‌آوری اطلاعات و آمار وزارت کشور، صباغان قائم مقام و متولی معاون امور معاینه فنی اتحادیه، ملکوتی کارشناس دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و هم‌چنین کارشناسان فنی مربوطه در اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور برگزار شد.

این جلسه که با هدف بررسی چگونگی تهیه و نحوه نصب دوربین‌های مورد نیاز مراکز معاینه فنی که شامل دوربین‌های پلاک خوان و نظارتی می‌باشد، برگزار گردید؛ به صورت تخصصی به بحث پیرامون دوربین‌های پلاک خوان به عنوان فاز اول این پروژه پرداخته شد.

در ابتدا جلسه قیصر توضیحاتی در خصوص انواع دوربین‌ها، برند و مدل‌های متفاوتی که وجود دارد و نوع نیاز مراکز به این دوربین‌ها ایراد داشت و گفت: با توجه به تنوع شرکت‌ها و نوع برند و مدل‌های مختلفی که وجود دارد ناگزیر قیمت‌های متفاوتی نیز موجود می‌باشد که باید تلاش کنیم یک همسانی بین هزینه خرید و خدمات در استان‌های مختلف کشور وجود داشته باشد.

وی در ادامه بیان داشت که علاوه بر نوع برند لازم است مدل دوربین نیز مشخص و به مراکز اعلام شود لکن در نهایت ما باید مراکز را به دوربین‌های پلاک خوان مجهز نماییم و پیگیری و نظارت بر اجرا صحیح در این خصوص را کارشناسان فنی اتحادیه انجام دهند.

قیصر اظهار امیدواری کرد که با تعامل و همفکری بتوانیم از تجربیات مفید و ارزنده شهرداری تهران، همان ستاد معاینه فنی در تمام حوزه‌ها به ویژه نصب دوربین‌های پلاک خوان بهره‌مند شده و با بهره‌گیری از این تجربیات و تعمیم دادن به سایر نقاط کشور، خدمات شایسته‌تری در این راستا ارایه نماییم.

در ادامه دکتر حسینی‌منش اظهار داشت هدف ما این است که سیمفا به حدمطلوب برسد و به درستی در سراسر کشور بتواند کارش را انجام دهد؛ سامانه یکپارچه معاینه فنی خواسته کل کشور و تهران بوده و هست و شهرداری تهران درخصوص تمام موارد سیمفا در کنار شماست.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران در خصوص مراجعات به مراکز معاینه فنی گفت: مراجعات به مراکز نسبت به زمان مشابه سال گذشته رشد 45درصدی داشته که علت آن هماهنگی با پلیس راهور برای برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی است.

سپس کیان ارثی درخصوص انتخاب دوربین‌های پلاک خوان اذعان داشت: سامانه سیمفا بحث دشوار و پیچیده‌ای نیست اما با توجه به این مهم که ذی‌نفعان واقعی پروژه مردم شریف ایران هستند و در واقع با جان مردم در ارتباط است لذا از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار بوده و ما نمی‌توانیم به هر برند و هر شرکتی اجازه ورود به این عرصه را بدهیم چرا که کارهای مهم و بزرگ ملزومات خاص خودش را داشته و نمی‌توان در مواجهه با آنها سلیقه‌ای عمل نمود.

وی در ادامه گفت: درخصوص فرآیند تهیه و نصب دوربین پلاک خوان در مراکز بهتر است فرآیند خرید از اجرای آن جدا گردد و نحوه و چگونگی نصب و مکان نصب این دوربین‌ها از تهیه آن مجزا باشد چرا که این مساله تخصصی بوده و با نظر کارشناسان این حوزه باید نصب و اجرا صورت گیرد. همچنین وی درخصوص انتخاب برند اظهار داشت که باید لیستی از انواع برند و ویژگی‌های آن تهیه و بررسی گردد که هر برند خاص کدام یک از خواسته‌های مورد نیاز در مراکز معاینه فنی را پوشش می‌دهد.

در ادامه جولاییان بیان کرد که لازم است حداقل نیازها در انتخاب نوع دوربین مشخص و موارد مورد نظر اعلام شود و نیز شرایطی فراهم گردد تا درصورتی که مرکزی تمایل به خرید دوربین با مشخصات بالاتر از سطح اعلام شده را داشته باشد، بتوانیم تحت پوشش قرار داده و از جنبه نرم‌افزاری دچار مشکل نگردیم.

سپس کارشناسان فنی حاضر در جلسه هر کدام نقطه نظرات خود را از لحاظ فنی بازگو نمودند و در نهایت مقرر گردید مشخصات فنی دوربین‌ها توسط کارشناسان فنی اتحادیه و ستاد معاینه فنی تهران و هم‌چنین کارشناسان ذی‌ربط تا هفته آینده تهیه گردد و اتحادیه براساس ضوابط موجود اقدام نموده و رونداجرایی آن را جهت نصب در مراکز معاینه فنی سراسر کشور انجام دهد.

۶ تیر ۱۳۹۵ ۰۹:۳۱