اخبار

مراکز معاینه فنی خودرو در تکاپوی تجهیز به دوربین‌های پلاک‌خوان

مراکز معاینه فنی خودرو در تکاپوی تجهیز به دوربین‌های پلاک‌خوان
معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از انجام اقدامات و پیگیری دستگاه‌ها برای تجهیز مراکز معاینه فنی خودرو به دوربین‌های پلاک‌خوان خبر داد

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، علی نوذرپور با بیان خبر فوق افزود: با اتصال تمامی مراکز معاینه فنی خودرو در شهرها به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) و اتصال بانک اطلاعاتی پلیس به سیمفا، اقدام مهم بعدی در این زمینه، تجهیز این مراکز به دوربین های پلاک‌خوان است.

وی افزود: تمامی مراکز معاینه فنی خودرو در شهرها تا خاتمه شهریورماه باید به دوربین‌های پلاک‌خوان مجهز شوند و چنان‌چه مرکزی تا آن زمان فاقد این دوربین‌ها باشد، ادامه کارش غیرقابل قبول است.

نوذرپور در ادامه گفت: در صورتی که پلاک خودروها توسط دوربین‌های پلاک‌خوان ثبت شود در لحظه، اطلاعات به بانک اطلاعاتی پلیس مخابره می‌شود و فارغ از اینکه خودرو در چه نقطه‌ای قرار گرفته براساس پلاک امکان تشخیص مجاز بودن تردد خودرو فراهم می‌شود.

وی در ادامه اضافه کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته طی دهه اول خردادماه و علی رغم تمامی مشکلات پیش‌رو شاهد اتصال مراکز معاینه فنی خودروی کلان‌شهرها و پلیس به سامانه سمفا بودیم که این اقدامات می‌تواند بستر لازم را برای انجام سایر اقدامات برنامه‌ریزی شده در این حوزه فراهم نماید.

وی هم‌چنین گفت: با اتصال سامانه سیمفا به سامانه پلیس راهور ناجا، امکان اعمال قانون برای خودروهای فاقد گواهی معاینه فنی از طریق دوربین‌های پلاک‌خوان در سطح شهرها و جاده‌ها فراهم شده است.

نوذرپور تصریح کرد: اجرای این سامانه از مهم‌ترین اقدامات عملی می‌باشد که در طول سال‌های گذشته برای مقابله با آلودگی هوا انجام شده است.

وی موفقیت در اجرای طرح‌های ترافیکی همانند طرح LEZ را وابسته به اجرای سیستم یکپارچه معاینه فنی دانست و افزود: در صورتی که سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران به بهره‌وری کامل برسد امکان تحقق چنین طرح‌هایی به وجود می‌آید.

وی با بیان این‌که درحال حاضر 451 مرکز معاینه فنی در سراسر کشور در حال ارائه خدمات هستند که در این مراکز 550 خط کار می‌کنند و 415 مرکز مکانیزه معاینه‌فنی خودرو هم در کشور فعال هستند، از اتصال مراکز معاینه فنی خودروی تبریز به سامانه سیمفا طی چند روز آینده خبر داد.

نوذرپور با اشاره به این‌که هم اکنون مراکز معاینه فنی خوروهای سبک در شهرها به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) متصل هستند و تمامی شهرهای کشور گواهی یکسان معاینه فنی خودرو را صادر و به مراجعه کنندگان عرضه می‌نمایند، اعلام کرد: صدور هرگونه گواهی معاینه فنی خودروی سبک خارج از سامانه سیمفا ممنوع و معادل با جعل اسناد تلقی می شود و مورد برخورد قانونی مراجع ذیربط قرار خواهد گرفت.
۲۷ خرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۲۶