اخبار

تشریح آخرین اقدامات در حوزه توسعه سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل عمومی شهری

تشریح آخرین اقدامات در حوزه توسعه سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل عمومی شهری
سرپرست دفتر امور اقتصادی و خدمات مالی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور آخرین اقدامات و تدابیر صورت گرفته در زمینه جذب سرمایه‌ های بخش خصوصی در بخش حمل و نقل عمومی درون شهری و توسعه سرمایه گذاری در این حوزه توسط دولت یازدهم را تشریح نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، جعفر ژیلایی‌اقدم در این زمینه گفت: از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید، در راستای توسعه حمل و نقل عمومی درون شهری و افزایش رفاه شهروندان و همچنین جلوگیری از آلودگی هوا در کلانشهرها، اقدامات مناسب و عملیاتی به منظور تکمیل و گسترش زیرساخت‌های این موضوع در شهرهای مختلف کشور صورت پذیرفته است.

وی در ادامه با اشاره به نتایج حاصل از برجام و گشایش های صورت گرفته در خصوص مراودات مالی و اقتصادی و رفع تحریمها افزود:‌ خوشبختانه با رفع تحریم های ظالمانه، بسیاری از منابع دولت که بلوکه شده بودند به تدریج آزاد شده و در همین خصوص امکان مراودات اقتصادی بین المللی و امید به رایزنی های گسترده جهت جلب سرمایه گذاری های خارجی در پروژه های شهری نیز افزایش یافته است.

ژیلایی اقدم همچنین گفت: دولت تدبیر و امید علیرغم تمامی مشکلات، اعم از کاهش درآمدهای نفتی و کاستی های باقی مانده از دولت قبل، حمایتهای خوبی از این حوزه به عمل آورد است.

وی در ادامه با اشاره به صادر شدن مجوز انتشار بالغ بر 56 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای طرح های مترو و قطار شهری با تضمین 50 درصدی اصل سود توسط دولت، افزود: این مبلغ از مجموع کمک هایی می باشد که به شهرهای مختلف به این شرح پرداخت شده: تهران 20 هزار میلیارد ریال، مشهد 15 هزار میلیارد ریال، قم 3 هزار و 300 میلیارد ریال، تبریز 4 هزار میلیارد ریال، اصفهان 4 هزار و 500 میلیارد ریال، کرج 5 هزار میلیارد ریال، کرمانشاه یک هزار و 800 میلیارد ریال و شیراز 3 هزار میلیارد ریال.

سرپرست دفتر امور اقتصادی و خدمات مالی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین افزود: علاوه بر بحث انتشار اوراق مشارکت اخیرا معاون اول ریاست جمهوری دستور تامین دو هزار واگن مترویی از محل اعتبارات فاینانس چین با محوریت وزارت کشور را صادر نموده است.

ژیلایی اقدم در ادامه گفت: یکی از اتفاقات بسیار مثبت در این حوزه عملیاتی شدن خرید 1639 دستگاه اتوبوس از محل تبصره 13 قانون بودجه سال 1386 می باشد که تاکنون به دلایل بسیاری اجرایی نشده بود. در این خصوص نیز با همکاری دولت محترم و دریافت مجوز شورای اقتصاد و ماده 62 قانون محاسبات عمومی و تامین محل از طریق بانک مرکزی در یکسال اخیر امکان پذیر شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون موضوع بند (ق) تبصره (2) قانون بودجه سال 1393 که به دلیل برخی کاستی ها و عدم توجیه پذیر بودن اقتصادی تاکنون عملیاتی نشده است، گفت: در این خصوص پس از ساعت‌ها کار کارشناسی و رایزنی های صورت گرفته مقرر شده است تا با شرکت های سرمایه گذاری که از نظر فنی توانایی تامین نظرات سازمان بهینه سازی مصرف سوخت را دارند، هماهنگی های لازم صورت گیرد و تلاش بر این است تا این موضوع با هماهنگی شهرداری کلانشهرها اجرایی شود.

وی در خاتمه گفت: طی روزهای آینده نشستی با سرمایه گذاران و سازمان های اتوبوسرانی کلانشهرها برای عملیانی نمودن موضوع بند (ق) تبصره (2) قانون بودجه سال 1393 نشکیل خواهد شد.

۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۲۱