اخبار

صدور معاینه فنی خودرو خارج ازسامانه سیمفا غیر قانونی است

صدور معاینه فنی خودرو خارج ازسامانه سیمفا غیر قانونی است

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به اینکه هم اکنون مراکز معاینه فنی خوروهای سبک در شهرها به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) متصل هستند، اعلام کرد: لذا صدور هرگونه گواهی معاینه فنی خودروی سبک خارج از سامانه سیمفا ممنوع و معادل با جعل اسناد تلقی می شود و مورد برخورد قانونی مراجع ذیربط قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، امیر جعفرپور با بیان خبر فوق افزود: با پیوستن تهران به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) از چهارم خرداد، تمامی شهرهای کشور گواهی یکسان معاینه فنی خودرو را صادر و به مراجعه کنندگان عرضه می نمایند.

وی افزود: خوشبختانه اخیرا یک باند جعل گواهی معاینه فنی خودرو در استان البرز با 300 جاعل و توزیع کننده کشف و عاملان آن دستگیر شدند و محل چاپ با کمک مراجع ذیربط و نهادهای مسئول استان البرز کشف و تعطیل شده است.

جعفرپور در ادامه گفت: متاسفانه براساس گزارشهای واصله در دو شهر تبریز و اصفهان بعضی از مراکز معاینه فنی اقدام به توزیع گواهی (برگ و برچسب) معاینه فنی خارج از سامانه سیمفا می نمایند که این امر خلاف قانون است و برچسبها فاقد اعتبار بوده ودریافت آن مانع از اعمال جریمه در آینده نزدیک توسط دوربین های پلاک خوان در سطح شهر نخواهد شد.

وی همچنین گفت: با اتصال سامانه سیمفا در آینده نزدیک به سامانه پلیس راهور ناجا، که در حال حاضر مراحل آزمایشی دریافت و ارسال داده ها را سپری می کند، امکان اعمال قانون برای خودروهای فاقد گواهی معاینه فنی از طریق دوربین های پلاک خوان در سطح شهرها و جاده ها فراهم خواهد شد.

وی، اتصال تمامی مراکز معاینه فنی خودروهای سبک در شهرها به سامانه ملی یکپارچه معاینه فنی خودرو (سیمفا) را پایان مرحله نخست معاینه فنی خودروها در کشور و همسان سازی و استانداردسازی این مراکز را مرحله دوم ذکر نمود.

جعفرپور همچنین گفت: اکنون جریمه فقدان گواهی معاینه فنی با آخرین تغییرات مبلغ 500 هزار ریال است که امکان اعمال آن از طریق دوربین های پلاک خوان فراهم شده است و با اتصال پلیس راهور به سامانه سیمفا، این مهم از آینده نزدیک اجرایی خواهد شد.

وی در خاتمه گفت: لازم است مالکان خودرو با وارد کردن (vin) خودرو خود در سامانه سیمفا به نشانی Symfa.moi.ir ، نسبت به اعتبار گواهی معاینه فنی در آینده نزدیک اقدام نمایند. البته باتوجه به ملحق شدن اخیر مشهد وتهران، شماره خودروهای معاینه شده در این شهرها در حال ورود به سامانه می باشد.

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۵۶