اخبار

برگزاری جلسه هماهنگی ساماندهی حاشیه نشینی و سکونتگاههای غیررسمی زاهدان

برگزاری جلسه هماهنگی ساماندهی حاشیه نشینی و سکونتگاههای غیررسمی زاهدان
جلسه ای به منظور بررسی وضعیت حاشیه نشینی و سکونتگاههای غیررسمی زاهدان به ریاست دکتر کرد معاون هماهنگی امور عمرانی و دکتر روستا عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سایر اعضا برگزار گردید .

کلان شهر زاهدان نیازمند همدلی و همکاری مسئولین با ارائه راهکارها جهت عدم توسعه حاشیه نشینی می باشد.

بر این اساس جلسه هماهنگی ساماندهی حاشیه نشینی و سکونت گاههای غیر رسمی شهر زاهدان با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و عضو هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سایر مدیران دستگاههای اجرایی برگزار گردید .

در این جلسه دکتر روستا عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به بازدید از مناطق حاشیه شهر زاهدان منجمله شیرآباد، همت آباد، مسیر فرودگاه به فلکه کشاورز افزود: مطالعه در بحث جابجایی مردم، تامین منابع و آموزش مهارتهای اجتماعی جهت جلوگیری از توسعه حاشیه نشینی و ایجاد سکونت گاههای غیر رسمی امری مهم و ضروری است.

وی گفت : هماهنگی بین ارگانها جهت بهبود وضعیت در سکونتگاههای غیر رسمی و حاشیه شهر زاهدان از جمله امنیت، آموزش و بهداشت بر عهده شهرداری بعنوان دبیرخانه ستاد شهری می باشد که شهرداری وظیفه دارد در این مناطق بر روی پروژ های چند کارکردی کار کند.

وی اظهار داشت: در سال 1387 محلات هدف(شیرآباد، کریم آباد، بابائیان) بعنوان اولین محلات بصورت پایلوت مشخص شد که در آن 21 طرح با بیش از 84 پروژه الویت دار با اعتباری بالغ بر 16 میلیارد تومان تعریف شد که امروز در صورت استفاده مناسب از این طرح ها شاهد توقف چشمگیری در عدم توسعه حاشیه نشینی خواهیم بود.

وی گفت: شهر زاهدان از نظر میزان توسعه بافت فرسوده با مساحتی نزدیک به1224 هکتار بیشترین میزان را در کل کشور به خود اختصاص داده است که 16 هزار و690 فقره تسهیلات 40 میلیون تومانی و همچنین3 هزارو228 فقره ودیعه مسکن 15 میلیون تومانی نیز جهت توسعه بافت فرسوده آماده واگذاری به متقاضیان است.

در پایان این جلسه دکتر کرد معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز افزود: در جهت رفع موانع و مشکلات گذشته و در پیش رو ما آماده ارائه هرگونه کمک و هماهنگی در سطح استان هستیم.

وی ضمن استقبال از ورود دکتر روستا بعنوان نماینده ستادی عضو هیأت عامل استان در شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران افزود: در حوزه معاونت عمرانی استانداری سیتان و بلوچستان در خدمت مجموعه هستیم و امیدواریم شهر زاهدان بالاخره بعد از سالیان متمادی راه پیشرفت و توسعه را بپیماید و رهایی از حاشیه نشینی و ایجاد سکونت گاههای غیر مجاز را پیدا کند.

همچنین وی با اشاره به معضل بی سندی بسیاری از املاک در سطح شهر زاهدان گفت : نداشتن سند یک معضل است اما معضل اصلی این املاک عدم واگذاری آب و برق و ارائه خدمات شهری است که برای دولت هزینه بالایی را در بر دارد که هر چه زودتر باید نسبت به احراز مالکیت و اعطاء سند بر آنها اقدام شود.

 

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۵۹