اخبار

برگزاری ستاد مناسب سازی فضاها برای معلولان

برگزاری ستاد مناسب سازی فضاها برای معلولان
جلسه ستاد مناسب سازی فضاها با حضور مشاور محترم وزیر کشور برگزار گردید

یاوند عباسی در جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی سیستان و بلوچستان در سالن اجتماعات معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، اظهار کرد: اماکن عمومی شهرها آن طور که باید مناسب‌سازی نشده‌اند و اگر می‌خواهیم اقدام عاجلی در این زمینه انجام شود باید بر‌اساس برنامه‌ای هدفمند و یک مقطع زمانی دقیق پیش برویم.

مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران افزود: باید میزان پیشرفت در زمینه مناسب‌سازی محیط در هر سال مشخص باشد و سال به سال بر این میزان افزوده شود.

وی با بیان اینکه در زمینه مناسب‌سازی محیط استان حائز رتبه در کشور وجود ندارد، گفت: در واقع هیچ یک از استان‌های کشور آن طور که باید در این زمینه اقدام نکرده‌اند.

عباسی با تاکید بر اینکه مناسب‌سازی فقط ایجاد رمپ نیست، افزود: تمامی ادارات و دستگاه‌ها باید در این زمینه عملکرد خود را ارزیابی کرده و برای مناسب‌سازی محیط راهکارهای لازم را اجرایی کنند.

مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران بیان کرد: اگر هر یک از دستگاه‌ها و ادارات و دانشگاه‌ها مکانی را ساخته که یک معلول نمی‌تواند از آن استفاده کند، به منزله رعایت نکردن حق‌الناس محسوب می‌شود.

این مسئول گفت: باید به دفاتر فنی و مهندسی تاکید شود که در تمامی ساخت و سازها بر موضوع مناسب‌سازی نظارت شود تا حقوق قشر معلول و نابینا ضایع نشود.

معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه اظهار کرد: با توجه به بافت قدیمی شهرها، بحث مناسب‌سازی در سیستان و بلوچستان آن طور که باید رعایت نشده اما اقدامات لازم در این زمینه در حال انجام است، بسیاری از ادارات و سازمان‌ها نسبت به این موضوع اقدام کرده‌اند اما در برخی اماکن مناسب‌سازی بر‌اساس استانداردها نبوده که نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.

باقر کرد گفت: از تمامی بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها طی نامه خواسته شده ‌که بر موضوع مناسب‌سازی نظارت و تاکید لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: طی بازدیدهایی که انجام شده تنها بانک‌ها از موضوع مناسب سازی عقب مانده‌اند که در این زمینه هم اقدامات لازم انجام شده و مقرر شده در قسمتی از شهرها یک بانک برای معلولان مناسب‌سازی شود.

 

۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۱:۰۱